Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Speta - furt pe un cargo romanesc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Speta - furt pe un cargo romanesc

In speta 2 marinari de pe un cargo romanesc in timpul unei escale in Portul Singapore au sustras de la bordul navei care transportau metale neferoase din Ucraina,un nr de 10 bare din cupru pe care le-au vandut unor localnici.
In ce tara au fost judecati cei 2marinari?
bybyk, utilizator
Ghici, ghicitoarea mea! :)

In ce tara au fost prinsi?
Presupunem ca in insulele Singapore au fost anchetati ca doar acolo le-au vandut.
Cred ca trebuie sa fiti mai explicita,daca erau marinari pe cargo romanesc ,ar trebui sa se aplice legea romana.Vreau sa stiu daca au coborat de pe vas,sau barele au fost vandute pe vas in timpul escalei?Altfel ce rost au aceste intrebari ,vreti sa vedeti daca avem cunostiinte de drept international privat?
Ar trebuie sa ne gandesc si in atributiile ale comandatului navei. Si in responsabilitatea civila a propietarul navei, si in asigurarea marfei. Si in responsabilitatea penala a localnicei.