Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este posibil?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este posibil?

o firma de catering cu regim juridic SRL se poate transforma in II.daca da ,care este procedura si care ar fi costurile? va multumesc anticipat.
in ce sa se transforme?
in INTREPRINDERE INDIVIDUALA(scuze ,am sris prescurtat)
o firma de catering cu regim juridic SRL se poate transforma in II ?

Nu se poate transforma o societate comerciala intr-o intreprindere individuala, indiferent de obiectul de activitate.
Sunt doua entitati economice reglementate de doua legi diferite (Legea31/1990 si OUG44/2008) si care sunt, deocamdata, incompatibile.

Puteti detine simultan si o societate comerciala si o intreprindere individuala.
Sau puteti dizolva societatea si va puteti infiinta o II.
Sau puteti infiinta intreprinderea si puteti suspenda activitatea societatii.

Costurile infiintarii unei intreprinderi sunt relativ mici: 300 - 500 RON.

Cum doriti. Mai sunt si niste aspecte fiscale de luat in seama la dizolvare.

Alberto Kurtyan
va multumesc,incercam sa gasesc o sansa de supravietuire,dar...