avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale este posibil?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

este posibil?

o firma de catering cu regim juridic SRL se poate transforma in II.daca da ,care este procedura si care ar fi costurile? va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: vasi49 , utilizator 21:59, 5 Octombrie 2010
in ce sa se transforme?
in INTREPRINDERE INDIVIDUALA(scuze ,am sris prescurtat)
o firma de catering cu regim juridic SRL se poate transforma in II ?


Nu se poate transforma o societate comerciala intr-o intreprindere individuala, indiferent de obiectul de activitate.
Sunt doua entitati economice reglementate de doua legi diferite (Legea31/1990 si OUG44/2008) si care sunt, deocamdata, incompatibile.

Puteti detine simultan si o societate comerciala si o intreprindere individuala.
Sau puteti dizolva societatea si va puteti infiinta o II.
Sau puteti infiinta intreprinderea si puteti suspenda activitatea societatii.

Costurile infiintarii unei intreprinderi sunt relativ mici: 300 - 500 RON.

Cum doriti. Mai sunt si niste aspecte fiscale de luat in seama la dizolvare.

Alberto Kurtyan
va multumesc,incercam sa gasesc o sansa de supravietuire,dar...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare ii si administrator sc haiducu haiducu pot infiinta o ii in nume propriu daca mai sunt si administrator la o sc ?? (vezi toată discuția)
Cum preia o intreprindere individuala un srl dragoman64 dragoman64 am un srl cu activitate comerciala magazin mixt o masina in leasing pot infiinta o intrepridere individuala cu care sa preiau srl srl urmand sa il inchid sa ... (vezi toată discuția)
Firma srl vasilegurea vasilegurea Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste lamuriri. 1. sotia mea a infiintat in anul1997 o firma de tip srl,are hotarire judecatoreasca,dar nu a inregistrato ... (vezi toată discuția)