Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma srl

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu niste lamuriri.
1. sotia mea a infiintat in anul1997 o firma de tip srl,are hotarire judecatoreasca,dar nu a inregistrato la registrul comertului.
intrebarea este: o poate inmatricula acum si in ce conditii.
2. eu sunt somer si as vrea sa imi infiintez eu un srl sau o intreprindere individuala.
intrebarea este; cit mar costa, care ar fi mai indicata srl sau intreprindere individuala,si daca as ceva facilitati ca sunt somer.
va multumesc
vasilegurea a scris:

1. sotia mea a infiintat in anul1997 o firma de tip srl,are hotarire judecatoreasca,dar nu a inregistrato la registrul comertului.
intrebarea este: o poate inmatricula acum si in ce conditii.
2. eu sunt somer si as vrea sa imi infiintez eu un srl sau o intreprindere individuala.
intrebarea este; cit mar costa, care ar fi mai indicata srl sau intreprindere individuala,si daca as ceva facilitati ca sunt somer.

Buna ziua,
1.
Firma neinscrisa la RC nu exista (nu are personalitate juridica opozabila tertilor), nu poate face fapte de comert.
2.
O intreprindere individuala poate desfasura orice fel de activitate, cu exceptia celor organizate si reglementate prin legi speciale, precum medicina, avocatura, notariat, arhitectura si contabilitate.
Pentru infiintarea unei intreprinderi individuale este nevoie de un sediu profesional stabil si, pentru anumite activitati economice, este necesara o anumita pregatire profesionala sau un atestat al pregatirii profesionale.
Costurile de infiintare: cca 350 - 600 lei.
3.
In contextul actual, pentru inceputul unei activitati comerciale, cred ca ar trebui sa preferati forma de PFA.
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Cum are hotarare judecatoreasca, dar nu e inregistrata la registrul comertului?
PFA sau intreprinderea individuala nu platesc impozitul forfetar.
Asistatii social si somerii nu mai au dreptul la bani de la stat daca isi infiinteaza firme.

In functie de amplitudinea activitatii avute in vedere, calificarile (diplomele) antreprenorului, obiectul de activitate ...
unele entitati sunt mai avantajoase decit altele.

Nu exista facilitati fiscale pentru somerii antreprenori (ci pentru somerii care devin salariati - desi nu exista fonduri nici pentru asta).

Alberto Kurtyan
da are hotarire judecatoreasca , asa era atunci,dar nu a mai continuat mai departe sa o inregistreze la registru comertului,
actele le avem acasa, pot sa ma duc acum sa o inregistrezla orc. multumesc