Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pfa, ii sau srl?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pfa, ii sau srl?

as dori sa-mi deschid un magazin cu haine si incaltaminte second hand. care din cele 3 forme ar fi mai indicat pfa, ii sau srl?
La PFA sau II avantajul este ca contabilitatea se tine in partida simpla, va trebuie doar un registru de incasari si plati si registrul unic de control.Nu se depun bilanţuri ci doar declaratia 112 daca aveti salariati.
La o societate comerciala este putin mai complicat, in sensul că contabilitatea se tine in partida dubla, va trebuie o gramada de registre,se depun bilanturi.
Sfatul meu este intreprindere individuala. La fel ca la PFA contabilitate in partida simpla, puteti sa aveti angajati, cheltuieli de infiintare si radiere reduse.
cel mai indicat SRL
puteti sa-mi spuneti pasii pe care trebuie sa-i urmez pt. a infiinta intreprinderea individuala?
PFA, cu normă de venit.

Fără îndoială.
Avantaj: nu se ține contabilitate, se plătește impozit forfetar.
Dezavantaj: trebuie să lucrezi singură, fără salariați.

Majoritatea știu șmecheria. Ceilalți respondenți se pare că nu.

Alberto Kurtyan