Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare la mai multi asiguratori
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare la mai multi asiguratori

Buna ziua,

Eu detin un apartament achizitionat prin credit, ceea ce implica o asigurare in favoarea bancii.
intrebarea este daca eu pot incheia si alta asigurare in favoarea mea pentru acest apartament?

Multumesc,
nu puteti incheia 2 asigurari pentru acelasi imobil!chiar si acum in cazul in care ar avea loc evenimentul asigurat dumneavoastra veti fi despagubita direct proportional cu aportul dumneavoastra(ratele achitate pana in prezent).nu se poate incheia o polita de asigurare in favoarea dvs. deoarece nu sunteti proprietar deplin.daca o societate sau un agent de asigurare accepta sa va intocmeasca o astfel de asigurare va sfatuiesc sa fiti precauta deoarece e posibil ca persoana in cauza sa rmareasca doar obtinerea comisionului. o seara buna!
Este posibila asigurarea bunului la mai multi asiguratori, numai ca nu aveti niciun avantaj, ba chiar sunteti in pierdere, intrucat nu se poate primi despagubirea decat o singura data, asiguratorii platind cota-parte din asigurare, proportional cu suma asigurata la fiecare, desi plata primelor este integrala pentru fiecare polita.
Care ar fi interesul dv.?Aveti asigurata locuinta numai la valoarea creditului(inferioara valorii de piata) si doriti ca in caz de dezastru sa primiti si dv. diferenta dupa ce banca isi acopera creditul?Nimic mai simplu: solicitati asiguratorului, marirea sumei asigurate, platind pentru asta numai un supliment de prima aferent diferentei in plus.