Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... revizuirea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

revizuirea

Buna seara,

Dupa o sentinta definiva si irevocabila data de ICCJ una din caile de atac este revizuirea asta când exista dovada ca un martor este in faza de urmarire penala pentru marturie mincinoasa. Intrebare:catre cine se adreseaza revizuirea?
multumesc!
Art. 401 din codul de procedura penala ( fiindca este o cauza penala, intr-adevar), spune ca se judeca de prima instanta, insa cererea se adreseaza procurorului( art. 397C. pr. pen)
ContSters47264, utilizator