Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

sunt nascut in anul1955 luna martie.In perioada1.08.1973-1.04.2001am lucrat in conditii deosebite cu mentiunea ca in perioada octombrie 1978 -martie 1980 am satisfacut stagiul militar. Mentionez ca din 1.04.2001 si pina in prezent lucrez in continuare dar nu mai beneficiez de cond deosebite deoarece s-au sistat. va rog daca puteti sa-mi spuneti cind am dreptul la pensie? MULTUMESC
Limita de varsta la implinirea varstei de 59 de ani.Anticipat si anticipat partial nu conteaza,acestea fiind valabile la varsta de 60 de ani.
Adica in perioada august 1973 - aprilie 2001 ati lucrat in grupa II de munca? Daca da, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 59 de ani (am redus varsta standard de pensionare cu 6 ani pentru activitatea lucrata in grupa II de munca).

Veti putea beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, deci mai tarziu decat varsta la care puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta.