avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 956 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie?

sunt nascut in anul1955 luna martie.In perioada1.08.1973-1.04.2001am lucrat in conditii deosebite cu mentiunea ca in perioada octombrie 1978 -martie 1980 am satisfacut stagiul militar. Mentionez ca din 1.04.2001 si pina in prezent lucrez in continuare dar nu mai beneficiez de cond deosebite deoarece s-au sistat. va rog daca puteti sa-mi spuneti cind am dreptul la pensie? MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 12:17, 7 Octombrie 2010
Limita de varsta la implinirea varstei de 59 de ani.Anticipat si anticipat partial nu conteaza,acestea fiind valabile la varsta de 60 de ani.
Adica in perioada august 1973 - aprilie 2001 ati lucrat in grupa II de munca? Daca da, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 59 de ani (am redus varsta standard de pensionare cu 6 ani pentru activitatea lucrata in grupa II de munca).

Veti putea beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, deci mai tarziu decat varsta la care puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie grupa 1 de munca capatanacatalin capatanacatalin sant nascut in an 1959 ianuarie angajat cu c.m oct 1976 pana 1981 iunie intre care satisfacut in 1979 iunie pana 1980 decembrie stagiul militar din 10 iun ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez? FlorinLaurentiu FlorinLaurentiu Sunt nascut in august 1954, am 33 ani stagiu de cotizare, stagiu militar cu termen redus, facultate 4 ani. Cind as putea sa ma pensionez anticipat ? (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare in functie de anii lucrati pe doua grupe mihai110 mihai110 Buna ziua. Ma numesc Mihai si sunt nascut in anul 1958, luna a 11-a, ziua a-6-a. Mentionez ca am lucrat incepand cu anul 1976 , din luna august 8 luni pe grupa ... (vezi toată discuția)