avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... varsta de pensionare in functie de anii lucrati pe ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

varsta de pensionare in functie de anii lucrati pe doua grupe

Buna ziua. Ma numesc Mihai si sunt nascut in anul 1958, luna a 11-a, ziua a-6-a. Mentionez ca am lucrat incepand cu anul 1976 , din luna august 8 luni pe grupa intai de munca, apoi 3 ani si sase luni pe grupa a -2-a de munca. Incepand cu 1980 luna Octombrie pana in anul 1982 aprilie am satisfacut stagiul militar. Din aprilie 1982 pana in 1990, luna martie am lucrat pe grupa a-2-a, iar din 1990 martie pana in 2001 aprilie pe grupa 1. Iar din 2001, aprilie pana in prezent pe grupa speciala. Intrebarea mea este la ce varsta ma incadrez la pensie.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 19:18, 27 Decembrie 2009
Date generale: Un barbat nascut in 1958 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar cel minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de aproximativ 30 de ani (fara perioada in care ati satisfacut stagiul militar) i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupele I si II de munca de aproximativ 8 ani si 3 luni, rezultand un stagiu total de 38 de ani si 3 luni. Din punctul de vedere al stagiului indepliniti conditiile pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru activitatea desfasurata in grupe de munca si in conditii speciale aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani.

Prin urmare, puteti beneficia de pensie anticipata partiala cand veti implini 60 de ani dar la implinirea varstei de 58 ani puteti solicita pensie pentru limita de varsta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ultima modificare: Duminică, 27 Decembrie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie grupa 1 de munca capatanacatalin capatanacatalin sant nascut in an 1959 ianuarie angajat cu c.m oct 1976 pana 1981 iunie intre care satisfacut in 1979 iunie pana 1980 decembrie stagiul militar din 10 iun ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare cu grupa 1 calin.potor calin.potor Buna! As avea si eu o intrebare in legatura cu varsta de pensionare. Dumneavoastra sunteti mai in masura decat mine, cunoscand mai bine legile si procedurile, ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie? teofilus teofilus sunt nascut in anul1955 luna martie.In perioada1.08.1973-1.04.2001am lucrat in conditii deosebite cu mentiunea ca in perioada octombrie 1978 -martie 1980 am ... (vezi toată discuția)