Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta de pensionare cu grupa 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta de pensionare cu grupa 1

Buna! As avea si eu o intrebare in legatura cu varsta de pensionare. Dumneavoastra sunteti mai in masura decat mine, cunoscand mai bine legile si procedurile, asa ca va rog frumos sa ma ajutati. Sunt nascut in data de 09.07.1959 , am inceput sa lucrez data de 10 august 1976 pana la data de 20 septembrie 1981 , munca usoara. Din 26 septembrie 1981 pana in 18 martie 1983 stagiul militar. Din 1aprilie 1983 pana in 20 aprilie 1984 , am prestat o munca usoara, apoi din 1 mai 1984 pana in 1 aprilie 2001 , grupa 1 de munca la Carbid Fox Tarnaveni. Din 1 aprilie 2001 - 1mai 2006 conditzii deosebite de munca , Carbid Fox Tarnaveni. Apoi din 1 mai 2006 pana in prezent , munca usoara. As vrea sa ma ajutati in gasirea unui raspuns privind varsta mea de pensionare! Va multumesc! O zi placuta!
Dvs., vreti nu vreti, trebuie sa reveniti. :)
Inca nu indepliniti ambele conditii pentru a beneficia de vreo categorie de pensie, cu exceptia celei de invaliditate iar legea se va schimba.

Date generale: Un barbat nascut in iulie 1959 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului de cotizare realizat de dvs. de aproximativ 31 de ani (excluzand perioada in care ati satisfacut stagiul militar), i se adauga 8 ani stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa I de munca.
Avand in vedere stagiul total de cotizare, ati putea beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: Pentru 16 ani intregi lucrati in grupa I de munca Legea 19/2000 prevede o reducere a varstei standard cu 9 ani si 7 luni. Prevederea aceasta, insa, nu va mai fi in vigoare pana cand veti implini 55 ani si 5 luni.
Art. 42 al Legii nr. 19/2000 prevede o reducere a varstei standard cu 4 ani si 6 luni pentru 20 ani lucrati in conditii deosebite.
De pensie anticipata partiala puteti beneficia la 60 de ani iar de pensie pentru limita de varsta la 60 ani si 6 luni.

Reveniti cand va intra in vigoare noua lege!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea