avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de incalzire 2010-2011
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de incalzire 2010-2011

Buna ziua, va rog sa imi spuneti care sunt de fapt criteriile dupa care se dau sau nu, ajutoarele pentru incalzire. Din tot ce am citit n-am inteles nimic, mai rau m-am ametit. Se spune la un moment dat:
"Noile reglementari introduc, insa, unele conditii pentru acordarea acestui tip de ajutor, iar familiile care, desi obtin venituri mai mici de 615 lei lunar pe membru de familie, au in proprietate unele mijloace precum microbuz, autobuz, autoturisme care depasesc 1.600 cmc sau familiile si persoanele care, pe langa imobilul in care locuiesc, detin si casa de vacanta, nu vor mai beneficia de ajutor de incalzire.
Exista insa o anexa in care sunt prevazute mai multe bunuri a caror posesie conduce la neacordarea acestor ajutoare.
Ma intereseaza in mod special depozitele bancare, pentru ca eu cred, asa cum spunea cineva intr-un comentariu, ca cine are asa ceva, in valoare de peste 3000 lei, a reusit cu greu sa ii stranga, pentru zile negre, cum se spune. Sau de ce nu, pentru ajutorul dat unui copil, in anii de facultate.
Cel mai recent răspuns: crys24 , utilizator 14:19, 25 Octombrie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX a scris:

Cititi AZI pe www.avocatnet.ro articolul privitor la acest subiect.
www.avocatnet.ro/content/art... .


Multumesc pentru raspuns.
Acolo am citit, dar intrand pe link-ul cu OUG nr 86/2010, am gasit acea anexa atasata, am intrat si am citit grozavia de lista. De aceea am fost derutata, au ramas numai masinile si casele, sau toate acele bunuri? Poate cineva sa imi spuna sigur sigur?
roxi13 a scris:

roxi13 a scris:

BODEALEX a scris:

Cititi AZI pe www.avocatnet.ro articolul privitor la acest subiect.
www.avocatnet.ro/content/art... .


Multumesc pentru raspuns.
Acolo am citit, dar intrand pe link-ul cu OUG nr 86/2010, am gasit acea anexa atasata, am intrat si am citit grozavia de lista. De aceea am fost derutata, au ramas numai masinile si casele, sau toate acele bunuri? Poate cineva sa imi spuna sigur sigur?

Revin cu aceeasi intrebare, e valabila lista din anexa, sau nu? Mama mea mi-a aratat cererea pe care trebuie s-o completam, si acolo e inclusa si lista cu bunuri. Pe 7 octombrie am citit aici pe site ca e vorba doar de masini si case!!! Cum e, oameni buni, ca eu nu mai inteleg nimic. Va rog sa imi dati un raspuns cat mai urgent, cei care va pricepeti, si va multumesc.
spuneti-mi va rog ce acte trebuie sa depun odata cu cererea tip. va multumesc
Ultima modificare: Marți, 19 Octombrie 2010
crys24, utilizator
crys24 a scris:

spuneti-mi va rog ce acte trebuie sa depun odata cu cererea tip. va multumesc


Va invit sa intrati pe acest link, veti gasi acolo mai multe detalii, desi eu inca nu sunt lamurita daca mai e valabila toata lista cu bunuri, sau raman doar casele si masinile. Pe mine ma interesa daca se acorda ajutorul in cazul banilor din banca, ce depasesc 3000 de lei, pentru ca cine ii are, chiar si 3100, i-a strans cu efort, facand economie la multe, inclusiv la mancare (va spun din experienta proprie).

[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 19 Octombrie 2010
roxi13, utilizator

Alte discuții în legătură

Ajutoare de cãdurã dorotheea dorotheea În cadrul asociației de proprietari este contestat dreptul unei persoane de a fi primit ajutor de căldură în perioada rece 2013-2014. Familia ... (vezi toată discuția)
Ajutor social si subventie pentru incalzire ContSters54646 ContSters54646 Buna ziua, Strabunica mea are 86 de ani si primeste de la primaria comunei ajutor social in valoare de 100 lei, neavand nici un venit din pensie sau alte ... (vezi toată discuția)
Ajutor incalzire 2010 - 2011 elga50 elga50 Cititi despre actele necesare obtinerii ajutorului de incalzire: - venit pe membru de familie (persoana singura) = mai mic de 615 lei / luna ... (vezi toată discuția)