avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Durata divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Durata divort

Buna ziua
Puteti sa-mi spuneti aproximativ, daca in 10 noiembrie 2010 avem prima infatisare la judecatorie pt divort ( inaintat de mine), cam in cat timp se termina, se definitiveaza daca este si sotul de acord, si in cat timp daca nu este de acord. Am inteles ca sunt cazuri in care dureaza de la 6 luni pana la 3 ani. Mentionez ca este la mijloc si un copil de 13 ani. Avocata mi-a spus ca pana in ianuarie cel tarziu se termina, dar citind pe forum am putine indoieli. Partaj nu se face acum. Doar divortul ma intereseaza acum. Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 19:42, 7 Octombrie 2010
Desfacerea casatoriei se face destul de repede, mai ales daca s-a convenit la cine va ramane minorul, insa depinde cat de aglomerata este instanta de judecata.
Depinde de f. multi factori.
Astfel, daca se disputa si custodia copilului, se vor face anchete sociale la domiciliile fiecarui parinte.
Apoi, copilul fiind peste 10 ani, va fi audiat de instanta in camera de consiliu.
Daca divortul este cu acordul ambelor parti, se mai diminueaza termenul, altfel, vor fi audiati martori.
Una peste alta, intre 6 luni si doi ani.
In nici un caz pana in ianuarie.
- daca ambii sunteti de acord cu divortul si cu cererile accesorii divortului
- daca veti avea la d-voastra, amandoi, dovezi privind veniturile d-voastra pe ult. 6 luni
- daca pana la primul termen se efectueaza si se depune ancheta sociala
prezentati-va cu un martor comun si insistati sa-l audiati la termenul din nov
luati si minora si insistati sa o audieze instanta la acelasi termen
si astfel puteti termina la primul termen
avocat Cristina Popescu
Va multumesc frumos. M-ati incurajat mult. :)
opinia mea este ca nu aveti sanse sa se termine de la primul termen.va apuca 1 martie 2011 cu dosarul pe rol.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divortz cu minor petros petros buna ziua! fratele meu este insurat de 15 ani iar copilul rezultat din casatorie are 14 ani. sotia lui a intentat actiunea de divort, dar dupa cum stau ... (vezi toată discuția)
Divort prin intelegere (din culpa comuna) raluca dragan raluca dragan in cazul divortului prin intelegere (din culpa comuna), se poate pronunta hotararea de divort de la primul termen? daca am cazut de acord asupra custodiei ... (vezi toată discuția)
Cat poate dura un divort cu minor? madalina07 madalina07 Buna seara. Sunt in divort de 3 luni de zile. Motivele divortului sunt violenta fizica si verbala a sotului,dar din casatoria noastra a rezultat un copil de ... (vezi toată discuția)