Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mi-am pierdut mostenirea din Romania?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mi-am pierdut mostenirea din Romania?

Stimati membri ai forumului,
ma adresez aici ca urmare a unei rugaminti a unei cunostiinte din Elvetia. Scriu deci in numele ei:
Parintii mei au folosit o ocazie de a ramine in Elvetia (cu mine) inainte de revolutie. Tata era, impreuna cu fratele sau, coproprietar al unui teren. Terenul a fost candva expropiat. Dupa revolutie unchiul meu se pare ca si-a revendicat partea sa si la moartea tatalui meu a revendicat si partea lui, aratind (fara dovezi) ca ar fi unicul mostenitor al fratelui sau. Cum de l-au crezut nu stiu (spaga?). Dupa mai bine de 10 ani, eu, care nu am cetatenia romana, aflu de aceasta situatie. Terenul este 100% in proprietatea unchiului. Ce posibilitati credeti ca mai am? Declaratia falsa, precum ca unchiul ar fi unicul mostenitor al tatai, este perimata? Ce pedeapsa ar putea sa-l astepte pe unchi? Pot eu sa-mi cer partea tatii, chiar daca nu am cetatenia romana, ba nici macar pe aceea a unui stat al Uniunii Europene? Ce sfaturi puteti sa-mi dati, chiar raspunsuri la intrebari pe care din nestiinta nici nu le-am formulat? Va foarte multumesc.
......aveti un link la un articol care v-ar putea ajuta insa si o dovada de succesiuni ametitoare de legi care reglementeaza speta dvs...cheia problemei e lipsa cetateniei romane ...[ link extern ] ...
ContSters4579, utilizator
in principiu, e posibil.
Buna seara! Puteti dar cu conditia sa faceti dovada ca ati acceptat succesiunea in termen de 6 luni de la deschiderea acesteia, adica de la decesul tatalui dvs. Daca de exemplu dvs. ati mostenit alte bunuri de la tata este suficient sa dovediti ca ati acceptat mostenirea. Nu are nici o importanta cetatenia, dvs. il mosteniti in virtutea calitatii pe care o aveti:fiu. Chiar daca declaratia falsa nu mai are consecinte penale ca urmare a prescrierii va avea consecinte civile si dvs. veti putea sa va dobanditi dreptul de mostenitor. Angajati un avocat si porniti procesul. Mult succes!
Scriu din nou in numele cunoscutului meu:
Multumesc tuturor. Voi studia si linkul.
Tata a avut bineinteles si in Elvetia cate ceva, chiar daca nu a fost mult. Aceste lucruri le-am preluat noi, mama si cu mine, acceptand astfel mostenirea. Sper ca aceasta acceptare sa fie valabila si in Romania.
Dupa cum am inteles, din punct de vedere penal, declaratia falsa a unchiului a perimat. Dupa cat timp perimeaza asa ceva? Cum se numeste delictul sau, "fals in acte publice" sau cum? Unde sa caut avocatul, in orasul in care este terenul?
Care sunt posibilele consecinte civile, doar pierderea unei parti a terenului in favoarea mea sau si un fel de pedeapsa?
Multumesc.