avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sarbatorile legale se platesc????
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sarbatorile legale se platesc????

am si eu o intrebare:zilele de 25, 26 decembrie si 1, 2 ianuarie se platesc?adica ar tb sa fiu pontata cu 8h?sau primesc X ca si cum n-as fi fost la serviciu?eu am fost in concediu de pe 17 decembrie pana pe 31 si mi s-a spus ca zilele de 25 si 26 mi le acopar din concediu ca nu se ponteaza?e corect?
Cel mai recent răspuns: ContSters45263 , utilizator 20:12, 10 Ianuarie 2008
Este corect, sarbatorile legale prevazute in Codul muncii sunt zile libere neplatite.
serios? ai incercat sa citesti macar codul muncii inainte de a debita ineptia de mai sus?
poate te ajuta asta:
Art. 140.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
La calculul zilelor de concediu nu tii cont de 25,26 decembrie si 1,2 ianuarie. Numeri cate zile de concediu ai incepand de pe 17, fara a lua in calcul sarbatorile legale.
se platesc ,da de angajator daca ai lucrat si se platesc dublu. Daca ai fost libera e ok nu primesti nimic in plus, nici in minus.
romibaro a scris:

serios? ai incercat sa citesti macar codul muncii inainte de a debita ineptia de mai sus?
poate te ajuta asta:
Art. 140.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.

Alte discuții în legătură

Concediu 2014-2015? karrigan karrigan Buna ziua, As avea o intrebare care ma macina: zilele de 25,26 decembrie, respectiv 1,2 ianuarie 2015 sunt zile libere prin lege? Intreb deoarece firma la ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna Maryia28 Maryia28 Buna seara , Am si eu o nelămurire in legatura cu concediu de odihna , eu lucrez 11h/zi o zi da una libera iar acum ceva timp am avut nevoie de ... (vezi toată discuția)
Neclaritati-concediul de odihna bertha28 bertha28 Buna ziua, Lucrez la o companie franceza in Oradea de 2 ani de zile, angajata cu carte de munca, 8h/zi. Problema mea si a multor alti angajati este de ce ne ... (vezi toată discuția)