Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu 2014-2015?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu 2014-2015?

Buna ziua,

As avea o intrebare care ma macina: zilele de 25,26 decembrie, respectiv 1,2 ianuarie 2015 sunt zile libere prin lege? Intreb deoarece firma la care lucrez ne-a comunicat ca trebuie sa ne alegem doar o zi libera in perioada sarbatorilor.

Inafara de 25 decembrie, cand ni s-a spus ca nu se va lucra deloc, pe 26, 1 si 2 ianuarie (2015) ni s-a spus ca se munceste. Este legal? Mentionez ca firma la care lucrez este una straina, insa contractul de munca este semnat cu firma de recrutare (din romania).

Stima!
In zilele respective nu se lucreaza. In caz contrar, angajatorul este pasibil de sanctionare contraventionala de catre ITM.

Art. 139 C.mun.
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
------
- prima si a doua zi de Craciun;
------

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
.....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....
multumesc frumos! Nu conteaza ca "proiectul" este operat de firma straina, se aplica legile romanesti, corect?
Nu conteaza, intrucat va sunt aplicabile prevederile Codului Muncii din tara.
multumesc mult pentru ajutor! o seara placuta :D