Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ºtampila UAT
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ºtampila UAT

Aş dori să ştiu dacă trebuie ştampilă "unitatea administrativ teritorială a localităţii (oraşului)...x...", sau "oraşul/ comuna X"
Deşi art. 21 din legea nr. 215/2001, privind administraţia publică locală - republicată prevede că doar unitatea administrativ teritorială are persoanlitate juridică, totuşi se foloseşte ştampilă şi sigiliul pentru "Consiliul Local" , sau ştampilă şi sigiliul cu "Primar" .
rog dacă se poate şi menţionarea temeiului legal... în cazul în care trebuie aceste ştampile ("unitatea administrativ teritorială a localităţii (oraşului)...x...", sau "oraşul/ comuna X")

vă mulţumesc
Comuna/orasul X
petrelp a scris:

Deşi art. 21 din legea nr. 215/2001, privind administraţia publică locală - republicată prevede că doar unitatea administrativ teritorială are persoanlitate juridică, totuşi se foloseşte ştampilă şi sigiliul pentru "Consiliul Local" , sau ştampilă şi sigiliul cu "Primar" .
rog dacă se poate şi menţionarea temeiului legal... în cazul în care trebuie aceste ştampile

studiati cu atentie legea nr. 75/1994- privind arborarea drapelului României, intonarea imnului naţional şi folosirea sigiliilor cu stema României de către autorităţile şi instituţiile publice :)
Mulţumesc, în cazul sigiliilor m-am clarificat: prevederile art. 15 din Lg. 75/1994 şi HG 544/2003, reglementează această problemă.
Totuşi în cazul ştampilelor cu "Unitatea administrativ teritorială a oraşului (comunei)......" nu am găsit incă nici un act normativ.
stampile, isi poate face oricine....nu au un regim juridic. conteaza sigiliile. :)