avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis auto.Alcoolemie.Cat timp trebuie sa stau pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis auto.Alcoolemie.Cat timp trebuie sa stau pe bara ?

Am ramas fara permis auto din 17 sept.2007 pt. alcool (0,59 in aer-dosar penal-anulare permis) in Pitesti dupa ce m-am sifonat (accident usor) cu o dubitza.
Dupa ce m-am intors in Bucuresti am asteptat sa-mi vina ceva hirtii-instiintari-invitatii la politie, dar nimic.
Concluzie, dosarul este inca la politie la cercetari penale, unde va trebui sa ajung zilele acestea.
Abia dupa aceea banuiesc ca va ajunge la procuror si apoi la judecator.
Intrebarea mea ar fi, daca la data pronuntarii de catre judecator asupra perioadei cat nu voi avea drept de conducere, acesta va tine cont de faptul ca eu nu mai am permis din sept.2007 (si va scadea din perioada totala de restrictie) sau perioada de restrictie va incepe abia de la data pronuntarii ( ar fi dezastru #-o).Daca ar fi asa ,se poate face ceva ca sa se tina cont totusi de toata perioada in care eu nu am avut drept de conducere ?
Multumesc.
Poti da din nou examen pt permis dupa 1 an de la data la care a ramas hotararea de condamnare definitiva (aia a judecatorului...).
Adica mai ai mult de asteptat...cativa ani...
Recunosc faptul ca nu m-a preocupat prea mult noul cod rutier, dar stiam eu, din auzite, e drept, ca e contraventie orice concentratie de alcool prezenta la sofer si e infractiune numai daca depaseste 0,8 la mie in... :-/ sange parca...

Prin urmare, nu vad sa fie infractiune consumul unei beri (nu in cazul tau, evident).

Off topic: ti se pare ca ar trebui sa-ti iei permisul cat mai curand in conditiile in care: nu stii legislatia desi ai luat carnetul de 3-4 luni; ai baut si te-ai urcat la volan, tanar si... inconstient???
Stiu ca e intotdeauna nedrept cand ti se intampla tie, dar... nu crezi ca ar trebui sa nu te mai gandesti la condus o perioada si sa te concentrezi pe ce ar fi putut sa iasa? Ca vaz ca de inchisoare nu te temi, de cat timp ti-ar dainui o eventuala pata in cazier, nici atat... B-)
Bravos! Sper sa nu treci pe strada mea! :P

Revenind la subiect, tu nu poti avea permisul anulat inca, asta se face numai daca esti mort ori in baza unei hotarari judecatoresti definitive. ceea ce nu cred sa existe inca in cazul tau, din septembrie incoace.
Vezi ce scrie exact pe actele pe care ti le-au intocmit politistii si nu lua de bun ce ti-au spus; sunt ceva inadvertente in povestirea ta.
Asa cum am scris, alcolemia este 0.59 IN AER ,probabil 0.85-1.0 in singe.
Am carnet nu de citeva luni ci de citiva ani.
Nu sunt tinar (in sensul de pushtan), am venerabila virsta de 39.
Legislatia o cunosc f. bine.
Nu reiese de nicaieri k as considera nedrept ce mi se intampla.Vreau doar sa stiu daca se ia in considerare si perioada in care am stat pe bara pina la data pronuntarii.
Sa ma tem de inchisoare pt. 4 beri? Am vazut cazuri unde au fost omorate familii si n-au facut nicio zi.
Nu reiese de nicaieri k mi-ar placea sa umblu baut la volan sau a fost doar o conjunctura nefericita.
Permisul a fost sau va fi anulat cu siguranta.
Concluzie, daca ma poti ajuta cu un raspuns la intrebarea mea...bine, daca nu.....
Bafta !
Imi cer scuze, in primul rand pentru ca am citit postul in diagonala se pare... #-o
Apoi, imi mai pare rau ca te-ai simtit jignit, mie mi se pare ca sunt lucruri mai importante decat cat timp stai fara carnet. Am gresit, poate, cand mi-am spus parerea off topic. Nu condamn pe nimeni si fiecare are dreptul sa-si traiasca viata asa cum crede.
Cu privire la concentratia de alcool, nu eram sigura ca legea se refera la cea din sange, dar ai dreptate, asa e, ca spune alcoolemie parca. Dar am mai presupus si ca nu ai facut recoltare de probe biologice, odata ce nu ne-ai spus valoarea alcoolemiei. Ea nu se presupune, se ia dupa teste, deci ai dat sange au ba pentru asta?
Daca nu, problema lor...
Cu referire la varsta, multi ani fericiti inainte, nu te-am luat peste picior, parea ca scrie un om tanar si nu un batran.
Permisul nu e anulat, el se va anula daca vei avea o hotarare in sensul asta. Nu stiu daca ti l-au retinut, daca ai completat ceva acte, daca ai semnat ceva... E important.

Oricum, ca sa raspund strict la intrebarea ta, nu ai cum sa ii faci sa-ti ia in considerare si perioada dinainte de hotararea definitiva. Asta e clar.
Scuzele acceptate.
Mi-au fost luate doua probe de singe la interval de 1 ora asa cum prevede legea.
Toata procedura, de cind am prezentat actele si pina la plecare, dupa incheierea procesului verbal, s-a desfasurat foarte civilizat atit din partea mea cit si din partea agentului, fara scandal si alte asemenea acte de prost gust.Am recunoscut imediat ca am gresit si am parcurs toate procedurile in cel mai civilizat mod cu putinta.
Problema este ca dupa ce m-am intors in Bucuresti, am asteptat cuminte acasa sa primesc o instiintare ceva... legat de rezultatul alcoolemiei...de data cind ar trebui sa ma prezint pt. alte eventuale declaratii sau clarificari in vederea finalizarii dosarului, dar nu s-a intamplat nimic.
Doar atunci cind am sunat eu, pe 7 ianuarie, am aflat ca trebuie sa ma duc la subcomisarul de politie care "lucreaza" dosarul meu, probabil sa ma chestioneze suplimentar si apoi sa trimita dosarul la parchet.
Cred ca ai dreptate cand spui ca judecatorul va hotari daca carnetul se anuleaza, din ce-am mai citit pe net si din ce mi-a spus agentul, asa se va intampla.Permisul a fost oricum retinut inca de atunci.
Multumesc pt. interes !

Alte discuții în legătură

Alcool la volan - pedepse, alte consecinte doru200807 doru200807 azi se implinesc 3 saptamani de cand am atins cu oglinda laterala alta oglinda la o masina din trafic, celalalt conducator auto a sunat la 112 a venit ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere 0prisH 0prisH Buna seara! Am avut un moment de inconstienta in care m-am urcat baut la volan pe data de 24.07.2016 cu o alcoolemie in aerul expirat de 0.59 ml/l . Politia ... (vezi toată discuția)
Condus baut sabin_bun sabin_bun Buna ziua! Am 19 ani si in decembrie 2007 am fost prins la volan baut cu o alcoolemie in sange de 1.75. Aveam permis de 1an si 3luni. Au trecut deja 5 kuni si ... (vezi toată discuția)