Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nelamuriri OUG 58/2010 si 82/2010
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nelamuriri OUG 58/2010 si 82/2010

Buna ziua ! As vrea sa cer niste sfaturi in legatura cu OUG 82. Este Adevarat ca tot sa vorbit pe forum despre asta dar eu una tot nu sunt lamurita.....
Sunt administrator la un bloc, angajata cu conventie ,deoarece presedintele nu doreste angajati... am functia de baza in alta parte, la stat, unde platesc toate contributiile...Cand a intrat in vigoare OUG 82 in iulie am platit pe langa impozit 10.5 din salariu net ( de la asociatie) la CAs si 0.5 din net somaj dar nu am platit sanatatea deoarece in OUG 58/2010 scria ca pana la 25 ianuarie sau cam asa ceva....care ar fi nelamuririle mele:
1. am calculat bine oprind din salariu net contributiile?
2.trebuie sa platesc si la sanatate lunar ? in OUG 82 nu spune nimic de sanatate doar de CAs si somaj ......
3. tot din venitul net ar trebui calculata si contributia la sanatate..si depusa lunar sau pana pe 25 ianuarie pe tot anul ?
va multumesc anticipat ...
andradaa, utilizator
in conformitate cu prevederile pct 68 alin (h) din Normele metodologice date in aplicarea art 55 din L nr 571/2003 privind Codul fiscal,cu modificarile si completarile ulterioare,aprobate prin HG nr 44/2004,in vederea impunerii,sunt asimilate salariilor :indemnizatiile,primele si alte asemenea sume acordate membrilor alesi -presedinte,administrator,cenzor din cadrul asociatiilor de proprietari.
Platitorul venitului=asociatia de proprietari,are obligatia de a calcula,retine si vira atat contributiile individuale obligatorii cat si impozitul pe salariu determinat prin aplicarea cotei de 16 % asupra bezei de calcul,determinate ca diferanta intre venitul brut si contributiile individuale obligatorii
Persoanele fizice care reaizeaza venituri asimilate salariilor ,nu beneficiaza de deducerile personale pentru aceste venituri
in situatia dvs ,cand exista incheiat contract de prestari servicii potrivit Codului civil,veniturile obtinute in baza unui astfel de contract sunt venituri din activitati independente;conform art 52 din actul mentionat,platitorul=asociatia,are obligatia de a retine persoanelor fizice in cursul anului,un impozit anticipat in procent de 10 % din venitul brut si de a-l vira la bugetul de stat pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care a fost platit venitul
Totodata,contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente au obligatia de a depune o declaratie privind venitul real;izat la organul fiscal competent,pentru fiecrae an,pana la data de 15 mai ,inclusiv a a nului urmator celui in care a relizat venitul
Pe baza datelor din declaratia de venit,organul fiscal va determina impozitul pe venitul net anual impozabil datorat,prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului anual din activitati independente realizat in anul fiscal respectiv
multumesc pentru raspuns dar eu intrebam de contributiile conform OUG 82/2010 nu despre impozit....
Obligatiile ce revin platitorilor de venituri,in privinta declararii si platii contributiilor sociale sunt prevazute in OUG nr 82/2010 la art III,astfel
(1) Orice venituri de natura profesonala,altele decat cele salariale,se impoziteaza cu cota de impozit pe venit
(2) In sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor pentru somaj,prin venituri de natura profesionala,altele decat cele de natura salariala,in sensul prezentei ordonante de urgenta, se inteleg acele venituri realizate din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art 7 alin (1) pct 13-1 din L nr 571/2003 privind Codul fiscal,cu modificarile si completarile ulterioare,si/sau venituri rezultate din activitati profesionale desfasurate in baza contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului civil
Asupra acestor venituri se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale si asigurari pentru somaj.
(3) Persoanele fizice care realizeaza venituri de natura profesionala,pentru care potrivit prezentei ordonante de urgenta,se datoreaza si se plateste contributia individuala de asigurari sociale si contributia individuala de asigurari pentru somaj,sunt considerate asigurate obligatoriu,prin efectul legii,in sistemul, public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale,precum si in sistemul asigurarilor pentru somaj si beneficiaza de prestatiile prevazute de Legea nr 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale,cu modificarile si completarile ulterioare,precum si de indemnizatie de somaj in conditiile Legii nr 76/2002,privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca,cu modificarile si completarile ulterioare.
(4) Prevederile alin (3) cu privire la statutul de asigurat obligatoriu,prin efectul legii,in sistemul asigurarilor pentru somaj nu se aplica persoanelor pentru care la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgeneta se prevede,potrivit Legii nr 76/2002,cu modificarile si completarile ulterioare,ca asigurarea in sistemul asigurarilor pentru somaj este facultativa si care detin statutul de asigurat in acest sistem in temeiul unui contract de asigurare pentru somaj,cu exceptia cazului in care aceste persoane renunta la contractul de asigurare.
(5) Persoanelor asigurate in alte sisteme,neintegrate sistemului public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale,si persoanelor care au calitatea de pensionari nu le sunt aplicabile prevederile alin (2)
(11) Obligatia declararii,calcularii,retinerii si platii contributiilor individuale de asigurari sociale si de asigurari pentru somaj,corespunzatoare veniturilor prevazute la alin (2) revine platitorului de venit,respectiv asociatiei de proprietari
(13)Platitorii de venit au obligatia de a depune lunar,pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care s-au platit veniturile de natura profesionala,cate o declaratie privind evidenta nominala a persoanelor care realizeaza venituri de natura profesionala,altele decat cele de natura salariala.
(14)Declaratiile prevazute la alin (13) se depun la casele teritoriare de pensii,
respectiv la agentiile pentru ocuparea fortei de munca judetene,precum si a municipiului Bucuresti,in a caror raza teritoriala isi are sediul platitorul de venit.
(17) Baza lunara de calcul la care se datoreaza contributiile individuale de asiguari sociale si de asigurari pentru somaj este:
a)venitul brut diminuat cu cota de cheltuiala prevazuta la art 50 alin (1) lit a) sau,dupa caz,la art 50 alin (2) lit a) din Legea nr 571/2003,cu modificarile si completarile ulterioare,pentru veniturile din drepturi de autor si drepturi conexe;
b)venitul brut ,pentru veniturile din activitatea desfasurata in baza contractelor/
conventiilor incheiate potrivut Codului civil
(19)Cotele contributiilor individuale prevazute la alin (2) sunt cele stabilite de legea bugetului asigurarilor de stat,pentru contributia individuala de asigurari sociale si pentru contributia individuala de asigurari pentru somaj
ynocentta, utilizator
multumesc de raspuns dar legea am citit-o si eu si multi altii ca mine, problema este de interpretare.....eu incercam niste discutii pe marginea legii...sfaturi din experiente personale.......din situatii cu care oamenii s-au confruntat.....
Nelamurit sunt si eu dar hai sa dezbatem acesta ordonanta conform punctului (4) Prevederile alin (3) cu privire la statutul de asigurat obligatoriu,prin efectul legii,in sistemul asigurarilor pentru somaj nu se aplica persoanelor pentru care la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgeneta se prevede,potrivit Legii nr 76/2002,cu modificarile si completarile ulterioare,ca asigurarea in sistemul asigurarilor pentru somaj este facultativa si care detin statutul de asigurat in acest sistem in temeiul unui contract de asigurare pentru somaj,cu exceptia cazului in care aceste persoane renunta la contractul de asigurare.
deci ce facem ne ducem si spunem ca renuntam la contractul de asigurare cere il avem pina acum ca angajat si mai e un punct care nu sa pus aici (15) Platitorii de venit nu au obligatia declararii, calcularii, retinerii si platii contributiilor individuale de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale, corespunzatoare veniturilor profesionale platite, persoanelor prevazute la alin. (4) care detin statutul de asigurat în temeiul unui contract de asigurare pentru somaj, precum si persoanelor prevazute la alin. (5), dupa caz.
Daca te duci la C.A.S. sau somaj da ei zic repede sa platesti dar hai sa vedem daca intradevar persoanele care au contract de asigurare si somaj trebuie intradever sa plateasca.