avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... CAS
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

CAS

Am o conventie civila si beneficiarul sustine ca trebuie sa platesc CAS.
Sint pensionar si consider ca nu mai este cazul sa platesc.
Care este adevarul?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 12:11, 23 Aprilie 2011
Daca sunteti pensionar in baza legilor nr. 19/2000 sau nr. 263/2010 nu trebuie sa mai platiti CAS si contributie somaj.
1. CAS = contributie pentru pensie;
CASS = contributie pentru sanatate.

2. Daca va referiti la CASS atunci aceasta trebuie platita.
Multumesc pentru raspunsuri.
Ati putea sa detaliati:
- cit este procentul pentru aceste contributii;
- in baza carei legi se platesc
- daca mai sint si alte obligatii de platit.
OUG nr. 82/2010, la art. III prevede ca persoanele care realizează venituri de natură profesională, cum este cazul conventiilor/contractelor civile, datorează contribuţiile individuale (contributie individuala de asigurari sociale – 10,5%; contributie somaj – 0,5%) şi pentru aceste venituri de natură profesională, baza de este venitul brut, pentru veniturile prevazute in contractele/convenţiile încheiate potrivit Codului civil.
Obligaţia declarării, calculării, reţinerii şi plăţii contribuţiilor individuale de asigurări sociale şi de asigurări pentru şomaj, corespunzătoare veniturilor, revine plătitorului de venit.
Deasemenea, trebuie sa va asigurati la Casa de Sanatate si sa platiti contributia de sanatate de 5,5% din venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce contract mi recomandati pentru colaborarea cu o persoana fizica? alina69 alina69 Ce imi recomandati in afara de CIM pentru colaborarea unui cabinet medical individual cu o persoana , 2-3 ore zilnic, pentru programari si putin secretariat? ... (vezi toată discuția)
Contributii contract civil natty1954natty1954 natty1954natty1954 buna ziua ....sunt administrator la o asociatie de proprietari cu contract civil 1,5 ora /zi , si nu stiu ce contributii trebuie sa platesc de la 01.07.2012 ... (vezi toată discuția)
Ca persoana fizica pot presta servicii ? silvianicoleta silvianicoleta Nu am timpul necesar pentru a infiinta PFA. Vreau sa stiu daca pot presta servicii pentru o firma pe baza unui contract. Serviciile sunt reprezentate de ... (vezi toată discuția)