Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... CAS
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

CAS

Am o conventie civila si beneficiarul sustine ca trebuie sa platesc CAS.
Sint pensionar si consider ca nu mai este cazul sa platesc.
Care este adevarul?

Multumesc.
Daca sunteti pensionar in baza legilor nr. 19/2000 sau nr. 263/2010 nu trebuie sa mai platiti CAS si contributie somaj.
1. CAS = contributie pentru pensie;
CASS = contributie pentru sanatate.

2. Daca va referiti la CASS atunci aceasta trebuie platita.
Multumesc pentru raspunsuri.
Ati putea sa detaliati:
- cit este procentul pentru aceste contributii;
- in baza carei legi se platesc
- daca mai sint si alte obligatii de platit.
OUG nr. 82/2010, la art. III prevede ca persoanele care realizează venituri de natură profesională, cum este cazul conventiilor/contractelor civile, datorează contribuţiile individuale (contributie individuala de asigurari sociale – 10,5%; contributie somaj – 0,5%) şi pentru aceste venituri de natură profesională, baza de este venitul brut, pentru veniturile prevazute in contractele/convenţiile încheiate potrivit Codului civil.
Obligaţia declarării, calculării, reţinerii şi plăţii contribuţiilor individuale de asigurări sociale şi de asigurări pentru şomaj, corespunzătoare veniturilor, revine plătitorului de venit.
Deasemenea, trebuie sa va asigurati la Casa de Sanatate si sa platiti contributia de sanatate de 5,5% din venit.