Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contracte utilitati
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contracte utilitati

Buna ziua,

Poate cineva sa-mi spuna cum se procedeaza cu acele contracte de utilitati referitoare la APA, ENERGIE( electrica, termica) in cazul in care o autoritate contractanta are calitate de consumator?

Se considera acestea contracte sectoriale care nu se supun OUG 34/2006 sau trebuie facute proceduri si pentru ele daca se depaseste 15.000 euro?

Am inteles ca exista discutii pro si contra pentru ca majoritatea sunt monopoluri de stat si deci nu prea ai cu cine sa faci procedura ....

Astept si parerile voastre.

MUltumesc.

sunt contracte exceptate de la OUG 34. Delegarea de gestiune a serviciilor de apa si energie obliga si la asigurarea exclusivitatii acestora in comunitate.