Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Determinat incetare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Determinat incetare

Buna ziua,

M-am angajat cu data de 1 oct. cu ctr. determinat perioada 1 luna, functia economist, expira pe data de 31 oct. (cade duminica) daca dupa expirare nu mai prelungeste angajatorul.. mi se face decizia de incetare (expirare ??) cu art.56 lit j, e bine ca decizia sa aiba data de 31 adica duminica ma afecteaza asta la somaj sa ma respinga ...
Cum e mai bine ?

Va multumesc frumos .
jax, utilizator
E bine ca cel care face decizia sa invete sa calculeze si termenele
art 101 cod proc civ-
In cazul dv termenul de incetare cim este 1 noiembrie;
Ctr determinat o sa fie depus luni data incepere activiatate 1 oct -31 oct ?
sau 1 oct -1 nov ?
Imi cer scuze
sau termenul de incetare la decizie se face cu data de 1 nov ?/?
Un CIM (de orice tip) se poate incheia si poate inceta in orice zi a unei luni, fie a si zi nelucratoare.
Daca cititi bine art.56 lit.j C.mun. veti observa ca un c.i.m. incheiat oe durata determinata va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.
Contract determinat 1 oct- 31 oct pt somaj ? decizia o pot depune azi 29 octombrie / 01 noiembrie ?

luând în considerare ca la data de 31.10.2010 expira termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de munca pe perioada determinata;
• prevederile Art. 56 lit. j) din Codul Muncii si ale legislatiei muncii în vigoare

Art. 1 Începând cu data de 01.11.2010 înceteaza contractul individual de munca al salariatului (-ei) ____________ în baza prevederilor Art. 56 lit. j) din Codul Muncii (încetare de drept).

E bine ?

Multumesc !