Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie 56(j)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie 56(j)

Buna ziua,
Astazi 06.10.2010 expira CIM determinat. Cu ce data se intocmeste decizia 56(J)? 06.10. sau 07.10.?

Va multumesc anticipat,
Potrivit Codului Muncii, c.i.m. inceteaza de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat .. in speta, este vorba despre data de 06.10.2010.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. CIM pe perioada determinata expira in prima zi de dupa ultima zi de lucru inscrisa in CIM.
2. Daca ultima zi de lucru din CIM este 05.10.2010 atunci incetarea CIM se face cu 06.10.2010.
Art.56 lit.j C.mun. :
Contractul individual de munca inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata .

Prin urmare, daca c.i.m. este incheiat pana la data de 6.10.2010, atunci data incetarii este 06.10.2010.
freeelis a scris:

Art.56 lit.j C.mun. :
Contractul individual de munca inceteaza de drept la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata .

Prin urmare, daca c.i.m. este incheiat pana la data de 6.10.2010, atunci data incetarii este 06.10.2010.

1. Asa este: CIM este incheiat pana la data de 06.10.2010. Deci data de 06.10.2010 este zi de lucru pentru salariat.
2. Data expirarii termenului CIM este data de 07.10.2010, data cu care inceteaza CIM.
3. Daca ar inceta CIM cu data de 06.10.2010 aceasta zi nu poate fi platita pentru ca a incetat CIM in aceasta zi.
Nu pot fi de acord cu acest lucru, Valeriu ... legea este clara , c.i.m. inceteaza la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat si nu in ziua urmatoare ...