Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SUPORTARE CHELTUIELI MEDICALE DE CATRE SRL PT ANGAJAT
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SUPORTARE CHELTUIELI MEDICALE DE CATRE SRL PT ANGAJAT

SE POATE FACE ACT ADITIONAL LA UN CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA , PRIN CARE ANGAJATORUL SE OBLIGA SA SUPORTE CHELTUIELILE DE SPITALIZARE , CONSULTARE , ANALIZE, ETC ...EVENTUAL SI INTERVENTII CHIRURGICALE A UNUI ANGAJAT ???

ARE IMPORTANTA DACA ACESTE ANALIZE SUNT EFECTUATE IN TARA SAU IN UNIUNEA EUROPEANA ?

ioana2685 a scris:

SE POATE FACE ACT ADITIONAL LA UN CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA , PRIN CARE ANGAJATORUL SE OBLIGA SA SUPORTE CHELTUIELILE DE SPITALIZARE , CONSULTARE , ANALIZE, ETC ...EVENTUAL SI INTERVENTII CHIRURGICALE A UNUI ANGAJAT ???

ARE IMPORTANTA DACA ACESTE ANALIZE SUNT EFECTUATE IN TARA SAU IN UNIUNEA EUROPEANA ?

se poate tot ce spuneti, dar se considera tot venituri de natura salariala si se platesc toate darile.
multumsec ptr raspuns
firma va achita toate contributiile
din punctul de vedere al angajatului ....acesta va mai trebui sa declare sau /si plateasca contributii la pensii, somaj , casa sanatate...
multumesc anticipat ptr raspunsuri
poate ca o solutie mai buna decat anexa la cim este un contract de mecenat .
Este un contract de donatie , suma este deductibila similar unei sponsorizari pentru mecena si neimpozabila pentru beneficiar .

Ar mai fi cheltuielile sociale, in limita sumei obtinute prin aplicarea unei cote de pana la 2% la fondul de salarii realizat anual, atat in cazul platitorilor de impozit pe profit cat si in cazul P.F.A.-urilor.
Intra sub incidenta acestei limite, cu prioritate, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru inmormantare, ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele...