Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Recurs pierdut, somatii de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Recurs pierdut, somatii de plata

Buna ziua,

Doresc un mic ajutor din partea dumneavoastra in urmatoarea speta:
Am un srl cu un asociat, detinem fiecare cate 50% din actiuni, el a cerut insolventa la TB ( si banii investiti), cu toate ca nu avea dreptate, TB a respins cererea ca nefondata si a dat drept de recurs, a facut recurs la Curtea de Apel Buc, aici dupa 5 infatisari domnii judecatori au vazut ca nu are dreptate si au respins si recursul.
Intre timp a depus la Judecatoria sector 3 ( pt ca in sector 3 are sediul social firma) doua somatii de plata cu termene de judecata anul viitor.
Acum as dorii sa stiu cateva lucruri:
- mai exista cale de atac la recursul respins de Curtea de Apel Buc, sau sentinta este definitiva si irevocabila?
- mai poate deschide inca un proces avand acelasi fond de judecata ca cel pierdut la TB si Curtea de Apel Buc?
- ce se poate intampla daca instanta ii admite cele doua somatii de plata, pt ca el a pierdut deja procesul de insolventa intentat, le poate investii cu vreo formula executorie daca acestea ii sunt admise, se poate redeschide un proces de insolventa sau rejudeca cel deja pierdut?
- este de preferat sa depun intampinare sau nu la aceste doua somatii, daca nu depun ce se poate intampla?

Va multumesc pentru amabilitate
1. nu mai exista cale de atac
2. poate promova alta actiune daca se schimba situatia
3. somatiile de plata nu sunt impotriva unor debitori? reclamanta creditoare este SRL-ul prin reprezentantul administrator, ori d-voastra in calitate de asociat sunteti creditor-reclamant alaturi de celalalt asociat deci cum sa formulati intampinari?? poate nu am inteles eu bine...
4. daca sunt admise somatiile le puteti investi si executa silit in numele societatii
avocat Cristina Popescu
Asociatul meu detine 50% din firma comuna printr-un srl al lui, eu detin 50% ca si actionar persoana fizica, pe somatia de plata apare srl lui ca si creditor si srl nostru ca si debitor, in citatia care a venit de la Judecatoria sector 3 apare scris ca am obligatia de a depune intampinare la somatia intentata.
Somatiile si procesul nu au fost intentate de mine.
Sa inteleg ca daca ii vor fi admise somatiile le va putea investii cu formula executorie, insa vreau sa stiu daca se vor executa doar bunurile firmei sau si bunurile mele personale?

Va multumesc
Daca datorati sume de bani, cel mai bine ar fi sa le achitati.
Raspunderea dumneavoastra personala va fi atrasa doar in situatia in care ati garantat cu bunurile personale sumele datorate (fie prin avalizare instrument de plata, fie in contract v-ati asumat raspunderea pentru achitarea debitului in situatia in care societatea nu l-ar achita).
- mai exista cale de atac la recursul respins de Curtea de Apel Buc, sau sentinta este definitiva si irevocabila?

nu
- mai poate deschide inca un proces avand acelasi fond de judecata ca cel pierdut la TB si Curtea de Apel Buc?

da
- ce se poate intampla daca instanta ii admite cele doua somatii de plata, pt ca el a pierdut deja procesul de insolventa intentat, le poate investii cu vreo formula executorie daca acestea ii sunt admise, se poate redeschide un proces de insolventa sau rejudeca cel deja pierdut?

dupa cum am spus un proces pierdut este pierdut ! dar daca in noul proces instanta ii admite somatiile de plata poate executa silit societatea
este de preferat sa depun intampinare sau nu la aceste doua somatii, daca nu depun ce se poate intampla?

daca nu depuneti intampinare se va judeca pe baza probelor de la dosar