Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general prescriptie datorie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

prescriptie datorie

Am emis o factura in decembrie 2005, am incasat o parte din acea factura in anul 2006, apoi o alta parte in octombrie 2007 si a ramas restanta o suma de 27000 lei. In prezent datoria este prescrisa?
Va multumesc!
Da, daca nu este stipulat un termen ulterior sau daca nu s-a intrerupt prescriptia prin recunoasterea datoriei intre timp, castigarea vreunui drept printr-o hotarare judecatoreasca sau nu ati facut vreun act de executare.
Si cand a intervenit prescriptia? La 3 ani de la emiterea facturii sau la 3 ani de la ultima plata facuta?
Eu opinez pentru prescriptia de 3 ani de la data emiterii facturii.
Mai voiam sa va spun ca prescriptia poate fi intrerupta daca ati facut acte de executare ,daca debitorul recunoaste de buna voie datoria ,ma rog merita sa incercati ,poate va achita de buna voie.
Inteleg ca suma este prescrisa...
In acest caz, suma se imputa conducerii societatii (director, contabil sef), sau pur si simplu este o pierdere a unitatii?