Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale amplasarea localului farmaciilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

amplasarea localului farmaciilor

Buna tuturor!
Este permis ca mai multe farmacii sa fie amplasate in acelasi complex comercial?Faceti si o trimitere la lege va rog.Multumesc!
Nu exista nici o reglemetare care sa interzica amplasarea mai multor farmacii, chiar si una peste alta, in acelasi complex comercial.
O interdictie ar duce la limitarea sau impiedicarea accesului pe piata si a libertatii exercitarii concurentei. Reglarea o pot face preturile, care se se determina in mod liber prin concurenta, pe baza cererii si ofertei.
O interdictie ar putea fi numai in situatia in care administratorul complexului comercial ar fi incheiat un contract de exclusivitate prin care se obliga sa nu mai inchirieze altei persoane juridice un spatiu in acel complex care ar avea obiect de activitate farmacia. O restrictie legala nu exista.
sad a scris:

O interdictie ar putea fi numai in situatia in care administratorul complexului comercial ar fi incheiat un contract de exclusivitate prin care se obliga sa nu mai inchirieze altei persoane juridice un spatiu in acel complex care ar avea obiect de activitate farmacia. O restrictie legala nu exista.

Va multumesc pentru aprecieri, dar acestea nu ma fac sa va spun ca nu impartasesc punctul dvs. de vedere cu privire la incheierea contractului. O astfel de conventie ar fi ilegala in sensul prevazut de art.969 C. civ. pentru ca incalca Legea nr. 21/1996, Lege Concurentei.
Un week-end super!
In aceasta speta, da. dar in general, farmaciile se supun unui sistem de arondare teritorial/nr de locuitori (asemanator notariatelor) conform legii farmaciei.
Este drept, prin lege chiar centrele comerciale sunt exceptate de la sistemul de arondare, acolo se pot deschide farmacii/drogherii fara a se tine seama de acesta.
Va multumesc mult!M-ati lamurit si sper sa rezolv aceasta problema.Va doresc un week-end placut!