avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general COMPENSARE DATORII INTRE 3 SOCIETATI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

COMPENSARE DATORII INTRE 3 SOCIETATI

Buna seara!

Am si eu o intrebare:
In primul rand sper sa ma fac inteleasa in legatura cu problema pe care o prezint...
Am trei societati :
alfa administrata de dl marius;
beta administrata de dl florin;
gama administrata tot de dl florin;

alfa are de plata catre gama 750.000 lei;
beta are de plata catre alfa 230.000 lei si de incasat de la gama 403.000 lei;
gama are de plata catre stat 100.000 lei.

dl marius a achitat datoria lui gama la stat de 100.000 lei si a devenit asociat unic al societatii gama ( dl florin s-a retras).

Discutand cu cei 2 administratori, ei mi-au spus ca datoriile intre cele 3 societati sunt stinse.
Intrebarea mea este cum pot stinge eu in contabilitate aceste datorii?

Am nevoie urgent de un raspuns!

Va multumesc anticipat!

O seara buna tuturor!
Cel mai recent răspuns: dgnConsulting , Contabil 02:36, 9 Octombrie 2010
Ca si metoda de compensare, cea mai uzuala este folosirea ordinului de compensare.
Totusi eu iti recomand sa te interesezi cu privire la cambie (prin care obligi un debitor al tau sa plateasca datoria pe care o are fata de tine unui creditor al tau) si/sau cesiunea de creanta.
Oricum nu ai cum sa stingi toate datoriile pe care le-ai prezentat pentru ca nu sunt egale, iar 100.000 datorati de gama nu intra in compensare. Compensare inseamna anulare de datorii reciproce.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajustarea tva in cazul radierii unui debitor afiliat jaancsika jaancsika I. PREMISE (SITUATIA DE FAPT) Societatea ALFA detine 80% din Societatea BETA, 90% din Societatea DELTA si 70% din Societatea GAMA (vezi figura de mai ... (vezi toată discuția)
Conventie beinaz a beinaz a Am urmatoarea situatie: Firma A are sa-i dea societatii B suma de 16000 lei, reprezentand c/v umei facturi. Firma B are sa-I dea administratorului c/v ... (vezi toată discuția)
Stingerea obligatiilor prin remitere datorie oranca oranca Buna ziua, Societatea A are de primit de la societatea B 1000 lei. B are de primit de la C 500 de lei iar, C are de primit de la A 500. Se poate face ... (vezi toată discuția)