avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... firma de insolventa declaratii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

firma de insolventa declaratii

As vrea sa stiu daca in cazul firmelor care se ocupa cu insolventa contabilitatea este aceiasi cu a celortalte SC?
Adica se depune D300, D100, D101, bilant?
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 07:07, 11 Octombrie 2010
Da, este aceeasi contabilitate. Sunt aceleasi obligatii fiscale.
Firmele de insolventa sunt neplatitoare de TVA? Atunci ce se intampla cu D300?
Si totodata emit facturi pentru serviciul de lichidare prestat?
Firmele de insoventa sunt totusi SPRL, si isi tin contabilitatea in partida simpla.
Sigur depun si bilant?
Ultima modificare: Duminică, 10 Octombrie 2010
adriana_ramona, utilizator
Din modul cum ati formulat intrebarea initiala am fost tentat sa va dau acelasi raspuns ca Fat frumos .
Firmele de insoventa sunt totusi SPRL, si isi tin contabilitatea in partida simpla.

Contabilitatea se tine in partida simpla - registru de incasari si plati !
- daca are salariati D 100 si D102
- daca este platitoare de TVA D300
- devina platitoare de tva daca realizeaza o cifra de afaceri >35.000 EU
- nu depune bilant

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Difenta dintre un pfa si un sprl(societate profesionala cu raspundere limitata) deacroxana deacroxana Dn punct de vedere al declaratiilor si a contabilitatii care este diferenta intre un PFA si un SPRL? (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala neculaiemilian neculaiemilian Am infiintat o intreprindere individuala neplatitoare de tva cu norma fixa de venit va rog sa imi spuneti daca imi mai trebuie freun tip de registru contabil ... (vezi toată discuția)
Contabilitatea unei firme de insolventa adriana_ramona adriana_ramona Sunt economist si de curand mi s-a propus sa lucrez la o firma de insolventa deoarece ar vrea sa renunte la firma de contabilitate cu care colaboreaza, pentru ... (vezi toată discuția)