Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... firma de insolventa declaratii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

firma de insolventa declaratii

As vrea sa stiu daca in cazul firmelor care se ocupa cu insolventa contabilitatea este aceiasi cu a celortalte SC?
Adica se depune D300, D100, D101, bilant?
Da, este aceeasi contabilitate. Sunt aceleasi obligatii fiscale.
Firmele de insolventa sunt neplatitoare de TVA? Atunci ce se intampla cu D300?
Si totodata emit facturi pentru serviciul de lichidare prestat?
Firmele de insoventa sunt totusi SPRL, si isi tin contabilitatea in partida simpla.
Sigur depun si bilant?
adriana_ramona, utilizator
Din modul cum ati formulat intrebarea initiala am fost tentat sa va dau acelasi raspuns ca Fat frumos .
Firmele de insoventa sunt totusi SPRL, si isi tin contabilitatea in partida simpla.

Contabilitatea se tine in partida simpla - registru de incasari si plati !
- daca are salariati D 100 si D102
- daca este platitoare de TVA D300
- devina platitoare de tva daca realizeaza o cifra de afaceri >35.000 EU
- nu depune bilant