Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in prag de divort cu 2 copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in prag de divort cu 2 copii minori

Buna seara. Sunt casatorita si am 2 copii mici. inca de cand s-a nascut primul copil dormim separat (4 ani). Dupa ce s-a nascut si al doilea copil fiecare dintre noi a luat un copil si dormim in camere separate. El cu cel mare eu cu cea mica. Eu in tot acest timp am stat acasa cu copii in concediu de crestere pana la 2 ani. In noiembrie incep serviciul.
Locuim in casa cu socrii mei. Ne-am indepartat foarte mult.
Suntem ca 2 straini. Nu vorbim decat lucruri legate de copii. nu pot sa-i mai atrag atentia decat daca il amenint ca divortez. Eu spun asta doar sa pot vorbi cu el si i-am spus asta si lui dar a imbratisat ideea divortului. Ma sperie dar cred ca vorbeste serios. Vrea sa impartim copii si sa ne vedem de drum. Nu gasesc cuvinte sa vorbesc cu el. Nu stiu ce sa fac. Eu raman pe drumuri in cazul asta ca nu am nimic pus deoparte. Sunt convinsa ca nu are pe nimeni. Si mai sunt convinsa ca este influientat de maica-sa. Am scris din disperare si astept cu nerabdare un raspuns. Daca e sa divortam chiar nu stiu ce am de facut. Multumesc.
inainte sa va hotarati sa divortati poate ar fi mai bine sa incercati sa impartiti impreuna acelasi dormitor.
Exclus. Nu vrea. Zice ca este prea legat de copil.
problema dvs e lipsa comunicarii cu sotul. ar fi pacat sa divortati fara sa incercati mai intati tot ce se poate ca sa remediati problema.
O femeie inteligenta,gaseste intotdeauna"mijlocele cele mai potrivite" si aceasta cu atat mai mult cu cat nu sunt probleme grave,disensiuni de neinlaturat.
Eu cred ca exista posibilitatea ca dvs impreuna, cu inteligenta,tact,diplomatie sa incercati o reconciliere.
In urma cu mai mult timp,la o instanta, la concilierile de la Camera de consiliu,un judecator,ajuns si pe la ICCJ,ii intreba pe sotii care divortau si aveau si copii:
"Dvs,ati trait cu ambii parinti ?"

Dvs, reflectati...
Radu Gabrian, Mediator
Asa este. o sa mai incerc sa vorbesc cu el si revin. ar fi pacat. pe 17 oct. facem 15 ani de cand suntem impreuna pentru ca suntem impreuna din liceu. dar ultima oara cand am vb. mi-a spus ca nu ma mai iubeste si ca isi doreste sa incep serviciul sa gasesc pe cineva sa-mi ofere ce el nu poate sa-mi ofere.