Forum Discuţii juridice Executare silită suspendare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

suspendare executare silita

se poate suspenda executarea silita pe timp de iarna?
Nu exista o prevedere in acest sens in Codul de procedura civila.
Cred ca va referiti la proiectul de lege denumit "Mica reforma din justitie":

"Evacuarea, interzisă pe timpul iernii:
O noutate absolută o reprezintă şi interzicerea evacuării pe timp de iarnă.
"Nicio evacuare din imobilele cu destinaţie de locuinţă nu poate fi făcută de la 1 decembrie şi până la 1 martie a anului următor decât dacă creditorul (cel care cere evacuarea - n.r.) face dovada că el şi familia sa nu au la dispoziţie o locuinţă corespunzătoare, ori dacă debitorul (cel care urmează să fie evacuat - n.r.) şi familia sa au o altă locuinţă corespunzătoare în care s-ar putea muta de îndată", se mai arată în modificările Codului de procedură civilă.
Aceste dispoziţii nu se aplică în cazul evacuării persoanelor care ocupă abuziv, fără niciun titlu, o locuinţă şi nici celor care au fost daţi afară dintr-o locuinţă întrucât ar fi pus în pericol relaţiile de convieţuire sau ar fi tulburat grav liniştea publică.
"
deocamdata nu se poate cere asa ceva