Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... evacuat cu copii minori
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

evacuat cu copii minori

stau in chirie si am primit avertisment sa eliberez apartamentul in 45 de zile, am doi copii minori si ii cresc singur.mie greu sa gasesc alta locuinta in asa scurt timp ce pot face?
conform modificarilor Codului de procedura civila, in perioada de iarna nici o persoana nu poate fi evacuata din locuinta.
GUVERNATOR MG, Consilier juridic
guvernator mg a scris:

conform modificarilor Codului de procedura civila, in perioada de iarna nici o persoana nu poate fi evacuata din locuinta.

art 578^1 cpc :"Nicio evacuare din imobilele cu destinatie de locuinta nu poate fi facuta de la data de 1 decembrie si pana la data de 1 martie a anului urmator, decat daca creditorul face dovada ca, in sensul dispozitiilor legislatiei locative, el si familia sa nu au la dispozitie o locuinta corespunzatoare ori ca debitorul si familia sa au o alta locuinta corespunzatoare in care s-ar putea muta de indata.
Dispozitiile alin. 1 nu se aplica in cazul evacuarii persoanelor care ocupa abuziv, pe cai de fapt, fara niciun titlu, o locuinta, si nici celor care au fost evacuati pentru ca pun in pericol relatiile de convietuire sau tulbura in mod grav linistea publica."
Doamna trebuie sa elibereze apartamentul in termen de 45 de zile, deci dupa data de 1 martie.