avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuare silita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuare silita

Daca s ar ajunge la evacuare silita in cazul neplatii creditului ipotecar si am copil minor pot fii evacuat?
Cel mai recent răspuns: ancuta2003 , utilizator 20:09, 30 Noiembrie 2011
Bineinteles ca banca nu tine cont ca aveti un copil minor cand va scoate casa la licitatie.
Da, dar nu pe timpul iernii (01 decembrie - 01 martie), decat daca se face dovada ca aveti la dispozitie o alta locuinta.
@ancuta2003
Am vazut ca ati insistat, deschizand un alt topic pentru aceeasi problema. Poate va lamureste asta
(extras din Legea 202/ 2010):

38. Dupa articolul 578 se introduce un nou articol, articolul 578^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 578^1
Nicio evacuare din imobilele cu destinatie de locuinta nu poate fi facuta de la data de 1 decembrie si pana la data de 1 martie a anului urmator, decat daca creditorul face dovada ca, in sensul dispozitiilor legislatiei locative, el si familia sa nu au la dispozitie o locuinta corespunzatoare ori ca debitorul si familia sa au o alta locuinta corespunzatoare in care s-ar putea muta de indata.
Dispozitiile alin. 1 nu se aplica in cazul evacuarii persoanelor care ocupa abuziv, pe cai de fapt, fara niciun titlu, o locuinta, si nici celor care au fost evacuati pentru ca pun in pericol relatiile de convietuire sau tulbura in mod grav linistea publica."
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare pe timp de iarna Ceranu Ceranu Ce legea interzice executarile din locuinte iarna?#-o #-o (vezi toată discuția)
Executari silite-evacuare pe timpul iernii? anamaria30 anamaria30 buna ziua!as dori sa stiu daca : 1-legea,prin care sunt stopate executarile silite pe perioada noiembrie-martie,se aplica si anul acesta. 2-daca aceasta lege ... (vezi toată discuția)
Evacuat cu copii minori odr1 odr1 stau in chirie si am primit avertisment sa eliberez apartamentul in 45 de zile, am doi copii minori si ii cresc singur.mie greu sa gasesc alta locuinta in asa ... (vezi toată discuția)