Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuare silita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuare silita

Daca s ar ajunge la evacuare silita in cazul neplatii creditului ipotecar si am copil minor pot fii evacuat?
Bineinteles ca banca nu tine cont ca aveti un copil minor cand va scoate casa la licitatie.
Da, dar nu pe timpul iernii (01 decembrie - 01 martie), decat daca se face dovada ca aveti la dispozitie o alta locuinta.
@ancuta2003
Am vazut ca ati insistat, deschizand un alt topic pentru aceeasi problema. Poate va lamureste asta
(extras din Legea 202/ 2010):

38. Dupa articolul 578 se introduce un nou articol, articolul 578^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 578^1
Nicio evacuare din imobilele cu destinatie de locuinta nu poate fi facuta de la data de 1 decembrie si pana la data de 1 martie a anului urmator, decat daca creditorul face dovada ca, in sensul dispozitiilor legislatiei locative, el si familia sa nu au la dispozitie o locuinta corespunzatoare ori ca debitorul si familia sa au o alta locuinta corespunzatoare in care s-ar putea muta de indata.
Dispozitiile alin. 1 nu se aplica in cazul evacuarii persoanelor care ocupa abuziv, pe cai de fapt, fara niciun titlu, o locuinta, si nici celor care au fost evacuati pentru ca pun in pericol relatiile de convietuire sau tulbura in mod grav linistea publica."
multumesc