Forum Discuţii juridice Executare silită Evacuare pe timp de iarna
Discuție deschisă în Executare silită

Evacuare pe timp de iarna

Ce legea interzice executarile din locuinte iarna?#-o #-o
Legea 202 din 2010
Art. 578.1. - Nicio evacuare din imobilele cu destinaţie de
locuinţă nu poate fi făcută de la data de 1 decembrie şi până la
data de 1 martie a anului următor, decât dacă creditorul face
dovada că, în sensul dispoziţiilor legislaţiei locative, el şi familia
sa nu au la dispoziţie o locuinţă corespunzătoare ori că debitorul
şi familia sa au o altă locuinţă corespunzătoare în care s-ar
putea muta de îndată.
Dispoziţiile alin. 1 nu se aplică în cazul evacuării persoanelor
care ocupă abuziv, pe căi de fapt, fără niciun titlu, o locuinţă, şi
nici celor care au fost evacuaţi pentru că pun în pericol relaţiile
de convieţuire sau tulbură în mod grav liniştea publică
jijel, utilizator

Dispozitia este prevazuta de L nr 202/2010 privind Mica reforma in justitie publicata in Monitorul Oficial al Romaniei,Partea I,nr 714/26.X.2010
Dupa articolul 578 se introduce un nou articol, articolul 578^1, cu urmatorul cuprins:
"Art. 578^1
Nicio evacuare din imobilele cu destinatie de locuinta nu poate fi facuta de la data de 1 decembrie si pana la data de 1 martie a anului urmator, decat daca creditorul face dovada ca, in sensul dispozitiilor legislatiei locative, el si familia sa nu au la dispozitie o locuinta corespunzatoare ori ca debitorul si familia sa au o alta locuinta corespunzatoare in care s-ar putea muta de indata.
Dispozitiile alin. 1 nu se aplica in cazul evacuarii persoanelor care ocupa abuziv, pe cai de fapt, fara niciun titlu, o locuinta, si nici celor care au fost evacuati pentru ca pun in pericol relatiile de convietuire sau tulbura in mod grav linistea publica."
Multumesc frumos pentru raspuns