avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere sulta

Buna ziua,

Am intabulat un imobil care este grevat de o sulta a carei drept la actiune e prescris de 20 de ani. Pot contesta in 15 zile la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara. Ce trebuie sa contina contestatia, imi poate da cineva un model? Credeti ca procedura e mai lunga decat daca introduc actiunea la Judecatorie direct dupa ce trece termenul de 15 zile?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ania popescu , utilizator 09:41, 12 Octombrie 2010
numai pe calea instantei puteti rezolva.
Multumesc pentru raspuns.
Contestatia la incheierea de intabulare se refera la erori materiale, eventuale greseli de redactare etc., nu la fondul problemei, asupra careia nu se poate pronunta intr-o asemenea cale de atac.

Ati banuit corect, dupa cum ati spus mai sus.
Deci actiune in constatarea prescriptiei, apoi radiere sulta.
Succes!
adutescu a scris:

Contestatia la incheierea de intabulare se refera la erori materiale, eventuale greseli de redactare etc., nu la fondul problemei, asupra careia nu se poate pronunta intr-o asemenea cale de atac.

Ati banuit corect, dupa cum ati spus mai sus.
Deci actiune in constatarea prescriptiei, apoi radiere sulta.
Succes!

Merci mult, este adevarat ca practica de multe ori bate teoria, dar am invatat sa intreb si sa ma lamuresc cu ajutorul Dvs. Mai ramane sa aflu cum o timbrez si ce taxa de timbru platesc la actiune. O zi frumoasa tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot plati o sulta dupa 20 de ani ania popescu ania popescu In urma cu 20 de ani, instanta a hotarat in urma dezbaterii mostenirii, plata unei sulte de 9000 lei in conditiile in care imobilul a fost evaluat la 25000 ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu sulta ion panaite ion panaite Buna ziua tuturor ! As dori si eu un ajutor va rog. Am divortat in anul 2000 iar divortul s-a facut in lipsa pentru ca fosta sotie a plecat pur si ... (vezi toată discuția)
Sulta ipoteca legala neradiata din cartea funciara infoadrian infoadrian Buna ziua, Am o sentinta definitiva [b]dosar partaj din 2007[/b] pentru un apartament. S-a stabilit o [b]sulta care am achitat-o tot in 2007[/b] prin banca ... (vezi toată discuția)