Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere sulta

Buna ziua,

Am intabulat un imobil care este grevat de o sulta a carei drept la actiune e prescris de 20 de ani. Pot contesta in 15 zile la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara. Ce trebuie sa contina contestatia, imi poate da cineva un model? Credeti ca procedura e mai lunga decat daca introduc actiunea la Judecatorie direct dupa ce trece termenul de 15 zile?
Va multumesc anticipat!
numai pe calea instantei puteti rezolva.
Multumesc pentru raspuns.
Contestatia la incheierea de intabulare se refera la erori materiale, eventuale greseli de redactare etc., nu la fondul problemei, asupra careia nu se poate pronunta intr-o asemenea cale de atac.

Ati banuit corect, dupa cum ati spus mai sus.
Deci actiune in constatarea prescriptiei, apoi radiere sulta.
Succes!
adutescu a scris:

Contestatia la incheierea de intabulare se refera la erori materiale, eventuale greseli de redactare etc., nu la fondul problemei, asupra careia nu se poate pronunta intr-o asemenea cale de atac.

Ati banuit corect, dupa cum ati spus mai sus.
Deci actiune in constatarea prescriptiei, apoi radiere sulta.
Succes!

Merci mult, este adevarat ca practica de multe ori bate teoria, dar am invatat sa intreb si sa ma lamuresc cu ajutorul Dvs. Mai ramane sa aflu cum o timbrez si ce taxa de timbru platesc la actiune. O zi frumoasa tuturor!