avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare registru electronic???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare registru electronic???

buna ziua,
angajatorul mi-a inregistrat contractul de munca in nu stiu ce registru electronic
problema e ca am stat decat 3 zile si vreau sa plec.
este cumva obligat angajatorul sa inregistreze contractul la ITM??? pentru 3 zile?


multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:35, 11 Octombrie 2010
Buna ziua. Angajatorul este obligat sa va inregistreze contractul de munca in REVISAL (registrul salariatilor online) cu o zi inainte de a incepe munca.
Da, este obligat si pentru 3 zile.

Baza lagala:
HOTÃRÂRE nr. 37 din 15 ianuarie 2010
pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 161/2006 privind întocmirea şi completarea registrului general de evidenţă a salariaţilor
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 45 din 20 ianuarie 2010
"Art. 4. - (1) Angajatorii au obligaţia de a transmite registrul în formă electronică la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială îşi au sediul sau domiciliul, după caz, cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activităţii de către primul salariat"
si pentru a inceta c.i.m. este necesar sa faceti o notificare angajatorului in baza art. 31 alin. 4^1 c. mun., daca aveti inscrisa perioada de proba in c.i.m. .
alex_oana a scris:

buna ziua,
angajatorul mi-a inregistrat contractul de munca in nu stiu ce registru electronic
problema e ca am stat decat 3 zile si vreau sa plec.
este cumva obligat angajatorul sa inregistreze contractul la ITM??? pentru 3 zile?


multumesc


Da, este obligat sa inregistreze c.i.m. la ITM. Neinregistrarea este sanctionata cu amenda de la 3000 la 6000 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare contract de munca tromar tromar Care este termenul de inregistrare a unui contract individual de munca la ITM ? Toate unitatile sunt obligate sa inregistreze aceste contracte la ITM ? (vezi toată discuția)
Transmitere revisal AnnaM AnnaM Exista modificari cu privire la transmiterea revisalului? Potrivit HG 161/2006 registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca în format ... (vezi toată discuția)
Prelungire contract de munca Dinush Dinush Un act aditional de prelungire a contractului individual de munca se transmite in revisal cu o zi inainte de prelungire sau se poate si in aceeasi zi? (vezi toată discuția)