Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare talon (lipsa rovinieta)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare talon (lipsa rovinieta)

Buna ziua,

Am si eu o problema cu recuperarea talonului de la politie.

Mi-a fost retinut talonul, cu dovada cu drept de circulatie pe 15 zile.
Am platit amenda (250Ron la 1/2) si taxa de despagubire (28E).
Acum au trecut cele 15 zile, mai exact astazi este a -16-a, iar functionarii de al politie (Udristei) au spus ca nu au primit talonul.

Talonul a fost ridicat in comuna Plosca (TR).

Ce pot face, avand in vedere ca am nevoie de a face anumite deplasari in afara localitatii (delegatii in principiu).

Multumesc
Incercati sa va prezentati la politia rutiera cu o copie dupa procesul verbal,dupa dovada dupa chitanta prin care ati achizitionat rovigneta si cu o cerere pentru prelungirea dovezii , legea spune ca talonul se remite la momentul la care s-a facut dovada achizitionarii rovignetei O.G.15/2002.
De prezentat m-am prezentat cu toate actele corespunzatoare.
Nu iti terbuie o noua rovinieta, deoarece este absurd sa cumpar acum o rovinieta, dc nu as iesi din oras (in cazul meu intamplarea face ca terbuei sa ies, ar in cazul in care nu plecam nicaieri din oras nu are sens).
Au zis sa ma prezint joi, "poate ajunge" talonul la ei. Asta inseamna 20 de zile dupa constatarea contraventiei, avand in vedere ca eu am avut disponibilitatea si mi-am achitat toate sarcinile.

O.G.15/2002. Art 8
(6) O data cu aplicarea amenzii contraventionale, conducatorilor vehiculelor inmatriculate in Romania, care circula fara a avea rovinieta valabila, li se retine certificatul de inmatriculare a vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de utilizare.

In cazul persoanelor fizice acest lucru este taxa de despagubire. Cel putin asa mi-au spus politistii de la ghiseu.

Mi s-a spus ca nu imi pot da prelungire de dovada.
scorpse, utilizator