avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa 2010
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa 2010

Buna ziua,
Am un passat din 2002, ptr care am patit taxa de poluare auto in 27 aprilie anul acesta, 2010. Sunt din Cluj Napoca, locuiesc in loc Floresti finantele fiind la Gilau. Am platit o taxa de poluare de 1300 euro. Imi puteti spune daca am vre-o sansa de recuperare a taxei auto. Cineva mi-a promis ca ma ajuta inca din luna mai si azi m-a anuntat ca nu ma mai poate ajuta din cauza unei hotarari recente.
Va multumesc in mod anticipat de ajutor.
Cel mai recent răspuns: Cabinet avocat Larisa Dudciuc , Avocat 17:57, 13 Octombrie 2010
La acest moment Curtea de Apel CJ respinge cererile de restituire care au la baza taxe de poluare plataite dupa 15 februarie 2010.
Se stia pozitia Curtii , nu stiu cum de a promis.
Stiti cumva care e pozitia CA Timis pe o problema similara?
Si inca ceva , am mai urmarit discutiile similare despre recuperare taxa.
Ati reusit sa recuperati tx de prima inmatriculare pentru masini noi cumparate in leasing in perioada 1 ian 2008- 1 iul 2008?
Multumesc anticipat pt raspunsuri
Pe curtea de Apel timis situatia este la fel ca in Alba si Cluj.
In ceea ce priveste taxa speciala la 1 inmatriculare se recupereaza in totalitate.
...Impreuna cu cheltuielile de judecata si onorariu avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate recupera taxa de poluare? catalin06 catalin06 buna ziua am un vw bora,an fabricatie 2001,inmatriculat in tara in data de 06.10.2008.as vrea sa stiu daca as putea recupera taxa de poluare, daca se ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa prima inmatriculare ContSters165814 ContSters165814 Spuneti-mi, va rog, daca anul acesta se va putea recupera in instanta taxa de prima inmatriculare? Va multumesc mult! (vezi toată discuția)
Recuperare taxa prima inmatriculare auto danutz01 danutz01 Am achizitionat un autoturism SH in luna octombrie 2008 din Germania , pe care l-am inmatriculat in Romania in luna decembrie 2008.La acea data am platit o ... (vezi toată discuția)