Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul concediu medical

Buna ziua tuturor, sunt in prezent in concediu medical pt boala obisnuita urmare a unei interventii chirurgicale, beneficiez de 5 zile de CM pentru internare si de inca 7 zile dupa externare. Stiu ca CM in cazul meu se calculeaza ca 75% din media ultimelor 6 salarii nete inainte de internare. Eu beneficiez de sporuri pentru lucrul in wknd, iar in ultimele 6 luni am beneficiat si de un bonus pentru realizari si de unul pentru haine, desi nu mari, totusi binevenite, care mi se cumuleaza la salariul de incadrare si la total baza de calcul iar contributiile si impozitul se aplica firesc la tot. As avea marea rugaminte sa imi spuneti daca media celor 6 luni se va face la sumele nete efective sau la netul ce rezulta din salariul de incadrare. Multumesc frumos si multa sanatate.
Buna ziua.
Baza de calcul este utila pentru stabilirea mediei zilnice a indemnizatiei si se constituie prin raportarea veniturilor la care s-a calculat CASS la ultimele 6 luni anterioare lunii de acordare a concediului. Deci include sporurile si alte drepturi pe langa salariu.
adica in calculul concediului medical intra ultimele 6 salarii brute ( baza plus sporuri), acele salarii l acare s-a retinut si virat contributia de sanatate. (salariile nete sunt cele pe care le-ati ridicat efectiv).
Multumesc frumos de completare Lili, asa este propriu zis la salariul realizat.