Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... program de lucru de luni-sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

program de lucru de luni-sambata

daca ne cheama sa lucram sambata, 6 ore , cate 2 sambete pe luna, este obligat sa ne plateasca ?/
conform carei legi.
mai mult, ne pune sa semnam si foaie de prezenta. dar se zvoneste ca nu ne va plati. ar putea eluda legea astfel incat sa muncim ca fraierii si sambata si salariul sa fie acelasi?

in cim ce scrie la durata muncii? exista prevazut in ccm sau RI ca sambata este program normal de lucru?
Munca prestată în afara duratei normale a timpului de muncă săptămânal este considerată muncă suplimentară.
Sporul pentru munca suplimentară stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
in cim srie 40 ore/sapt.
dar cum justific eu ca m-a chemat sambata? sau ca am fost sambetele?
e drept, patronul vine cu 30 min inainte de inceperea programului si sta la usa si verifica cine vine si cine nu.
orele prestate in ziua de sambata nu sunt ore suplimentare, sunt ore prestate in zilele de repaus saptamanal pentru care trebuie sa primesti liber si spor. art. 132 - 133 din Legea nr. 53/2003
orele prestate in ziua de sambata nu sunt ore suplimentare, sunt ore prestate in zilele de repaus saptamanal, pentru care trebuie sa primesti liber si spor. art. 132 - 133 din Legea nr. 53/2003, codul muncii