Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Buna seara!
Sunt absolvent de Institut Politehnic cu durata de 3 ani (SSD) cu o vechime totala in munca de 30 de ani din care 11 ani in invatamant cu gradul didactic definitiv.
Va rog sa ma ajutati cu calculul sporului de vechime si daca beneficiez de spor de fidelitate in invatamant. Pana acuma nu am primit (stiu ca se acorda dupa 10 ani).
Acum primesc un spor de vechime de 15% .
Va multumesc mult!
Sporul de vechime se acorda la vechimea in munca (30 de ani), iar transa de incadrare este altceva. Nu e calculat corect. Adica sunteti la transa 10-15 ani, iar sporul de vechime se calculeaza la 30.
Pentru personalul didactic şi didactic auxiliar care nu îndeplineşte condiţia prevăzută la art. 50 alin. (11) din Legea nr. 128/1997, cu modificările şi completările ulterioare, pentru acordarea sporului de stabilitate până la împlinirea vechimii neîntrerupte în învăţământ de peste 10 ani, salariile de bază se vor stabili pe baza coeficienţilor de multiplicare micşoraţi prin împărţire la 1,15.
Dacă prin împărţirea la 1,15, personalului trecut în alte gradaţii, tranşe de vechime recunoscută în învăţământ sau la un nou grad/treaptă profesională nu i se poate asigura salariul de bază avut, acesta va fi menţinut cu acelaşi salariu de bază până când i se poate asigura o creştere a acestuia, în condiţiile legii.

Beneficiati de sporul de fidelitate daca aveti o activitate neintrerupta in invatamant de 10 ani.