avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procedura in instanta proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procedura in instanta proces penal

Pentru un proces cu cate zile inainte de termenul de judecata se trimite citatie pentru prezentare in instanta?
Cu stima
Cel mai recent răspuns: Nina1 , utilizator 19:55, 26 Octombrie 2010
Conform legii, cu cel putin 5 zile inaintea termenului de judecata.
In data de 14 oct. este primul termen la proces dar citatie nu am primit. Ce se intampla?
Cu stima
Sigur este primul termen? Fiindca in penal legea zice ca daca partea a fost citata la un termen, la urmatoarele nu va mai fi citata.
Art. 291 C. pr. pen spune ca judecata poate avea loc numai daca partile au fost legal citate.
Insa, daca la unul dintre termene partea a fost prezenta, se considera ca a luat termenul in cunostinta si ca atare nu va mai fi citata.
Eu cred ca ar trebui sa fiti citata cu cel putin 15 zile inainte.La primul termen puteti amana pentru angajare avocat.
Am inregistrat plangerea impotriva rezolutiei procurorului la sfarsitul lunii septembrie la Curtea de Apel. Am verificat in ecris dupa numele meu si am gasit numarul de dosar si data primului termen. Nu am primit citatia pana acum. In plus la parti nu sunt trecute toate persoanele.
E viciu de procedura?
Cu stima

Alte discuții în legătură

Lipsa procedura in dosar ce are ca obiect plangerea impotriva rez procurorului desirelia75 desirelia75 este posibila amanarea cauzei ptr lipsa procedura intr-un dosar penal ce are ca obiect -plângere împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva ordonantei procurorului Nina1 Nina1 Buna ziua, S-a dispus ordonanta procurorului intr-un dosar penal privind infractiuni de fals si uz de fals in care doi din trei faptuitori au fost scosi de ... (vezi toată discuția)
Pot cere judecarea in lipsa a intimatului intr-o plangere penala? ContSters282078 ContSters282078 Buna ziua. Dupa ce am primit Neinceperea Urmaririi Penale de la Politie si de la Prim-Procuror la o plangere penala impotriva cuiva, am depus plangere la ... (vezi toată discuția)