Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Procedura in instanta proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Procedura in instanta proces penal

Pentru un proces cu cate zile inainte de termenul de judecata se trimite citatie pentru prezentare in instanta?
Cu stima
Conform legii, cu cel putin 5 zile inaintea termenului de judecata.
In data de 14 oct. este primul termen la proces dar citatie nu am primit. Ce se intampla?
Cu stima
Sigur este primul termen? Fiindca in penal legea zice ca daca partea a fost citata la un termen, la urmatoarele nu va mai fi citata.
Art. 291 C. pr. pen spune ca judecata poate avea loc numai daca partile au fost legal citate.
Insa, daca la unul dintre termene partea a fost prezenta, se considera ca a luat termenul in cunostinta si ca atare nu va mai fi citata.
Eu cred ca ar trebui sa fiti citata cu cel putin 15 zile inainte.La primul termen puteti amana pentru angajare avocat.
Am inregistrat plangerea impotriva rezolutiei procurorului la sfarsitul lunii septembrie la Curtea de Apel. Am verificat in ecris dupa numele meu si am gasit numarul de dosar si data primului termen. Nu am primit citatia pana acum. In plus la parti nu sunt trecute toate persoanele.
E viciu de procedura?
Cu stima