Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic - admisnitrator si angajat?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic - admisnitrator si angajat?

Buna seara,
am si eu o intrebare, am o societate comerciala cu asociat unic, aceeasi persoana fiind si adminsitrator. Poate acea persoana sa fie si angajat al firmei respective?

Si prin ce lege/ ce dispozitii legale as putea gasi cu privire la acest fapt?

Va multumesc, o seara placuta.
Nu
In COR exista si functie pentru administrator, se numeste "director societate comerciala"; deci poate fi angajat fara pb. chiar si cu alte functii.
De ce nu ?
dgnConsulting, Contabil
Poate sa fie in mod cert. Temei legal: art. 196 indice 1 alin. 3 din legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale republicata:
Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
Nu poate fi angajat deoarece este administrator si asociat unic si nu se poate angaja
Treaba sta in felul urmator ... o tanara speranta doreste sa-si infiinteze firma, cu unic asociat, tot ea sa fie si administrator.
In continuare, srl-ul are nevoie de minim un angajat, nu?
Si ma intrebam daca se poate angaja asociatul unic, pe un post x.

Din nou, cu multumiri.