avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic - admisnitrator si angajat?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic - admisnitrator si angajat?

Buna seara,
am si eu o intrebare, am o societate comerciala cu asociat unic, aceeasi persoana fiind si adminsitrator. Poate acea persoana sa fie si angajat al firmei respective?

Si prin ce lege/ ce dispozitii legale as putea gasi cu privire la acest fapt?


Va multumesc, o seara placuta.
Cel mai recent răspuns: alinaap , utilizator 15:23, 15 Octombrie 2010
Nu
In COR exista si functie pentru administrator, se numeste "director societate comerciala"; deci poate fi angajat fara pb. chiar si cu alte functii.
De ce nu ?
Ultima modificare: Marți, 12 Octombrie 2010
dgnConsulting, Contabil
Poate sa fie in mod cert. Temei legal: art. 196 indice 1 alin. 3 din legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale republicata:
Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
Nu poate fi angajat deoarece este administrator si asociat unic si nu se poate angaja
Treaba sta in felul urmator ... o tanara speranta doreste sa-si infiinteze firma, cu unic asociat, tot ea sa fie si administrator.
In continuare, srl-ul are nevoie de minim un angajat, nu?
Si ma intrebam daca se poate angaja asociatul unic, pe un post x.

Din nou, cu multumiri.

Alte discuții în legătură

Angajare administrator cristina29 cristina29 Buna ziua! La o societate comerciala (srl), un administrator care este asociat unic, poate deveni si angajat al acestei societati? Care sunt conditiile, ce ... (vezi toată discuția)
Asociatul unic administrator poate fi si salariat ? carm97 carm97 Ca asociat unic si administrator al unui SRL pot sa figuraz si ca salariat la acest SRL? (vezi toată discuția)
Functia de administrator maria2010 maria2010 Buna ziua, un asociat unic poate fi angajat cu CIM in functia de administrator la societatea la care este asociat unic? Ce studii sunt necesare pentru ... (vezi toată discuția)