Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... functia de administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

functia de administrator

Buna ziua, un asociat unic poate fi angajat cu CIM in functia de administrator la societatea la care este asociat unic?
Ce studii sunt necesare pentru ocuparea functiei de administrator?
la sc functia de administrator poate fi cumulata cu cea de director. In acest caz directorul (care este si administrator si asociat unic) poate incheia CIM...
Este o corelarea dificila si confuza intre art V O.U.G. nr. 82/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, art. 196^1 alin. (3) din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale prevederile art. 56 din Legea nr. 53/2003 Codul Muncii, art. 137^1 alin. 3 LSC, Legea nr. 441/2006, care a fost discutat intre doi avocati din acest foro, si care va fi de interes pentru dv daca ai cunostinte juridice:

www.avocatnet.ro/content/art...
sustinut de dna Ana Cioriciu Stefanescu
Si raspunsul la niste aspecte facute de av Andreea Lisavieci aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

Daca nu are dv cunostiinte juridice ar spune in concluzia acestor opinii in cazul SRL cu asociat unic ca este posibil sa fi angajat, doar daca nu detine functia de administrator. In acest caz e doar posibil un contract de prestare servicii, si n-ar trebuie sa aiba studii superioare, care este obligat doar in caz de CIM.
Alvaro Liniers, Avocat
maria2010 a scris:

Buna ziua, un asociat unic poate fi angajat cu CIM in functia de administrator la societatea la care este asociat unic?
Ce studii sunt necesare pentru ocuparea functiei de administrator?

Pentru administrator societate comerciala - cod COR 241939 - sunt necesare studii superioare.