Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare administrator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare administrator

Buna ziua!
La o societate comerciala (srl), un administrator care este asociat unic, poate deveni si angajat al acestei societati?
Care sunt conditiile, ce se poate face in acest caz? :">

Multumesc!
Da. Se poate incheia un contract individual de munca pe codul cor 241939 administrator societate comerciala sau pe un alt cod al unei meserii care ajuta la realizarea obiectelor de activitate autorizate ale firmei.
Atentie ca trebuie sa trimiteti revisalul cu datele acestui contract in ultima zi lucratoare dinaintea primei zile de munca trecuta in contract.
Multumesc frumos pentru raspuns!
Astept si o a doua opinie, dat fiind faptul ca am citit, tot pe aici prin forum, cum ca un asociat unic nu poate deveni angajatul aceleiasi societati, ca administrator.... :(

Nu stiu sigur ce este de facut... :hm:
Art. 196^1 alin. 3 din Legea nr.31/1990 prevede ca, asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
Administratorii de SRL pot avea calitatea de salariat indiferent ca e vorba de societate cu asociat unic sau nu.
Va multumesc foarte mult! :bow: