Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insulta unui judecator
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insulta unui judecator

Buna ziua,
Am si eu o intrebare, si anume ce risc daca insult un judecator in sala de judecata?
Amenda, dosar penal?
In baza carui articol din codul penal?
Multumesc anticipat..X-(X-(
In raport de gravitatea faptei comisa impotriva judecatorului,completul poate dispune masuri distincte,de regula aplicarea de sanctiune pecuniara
Buna seara .
Cred ca este valabil art.272 indice 1cu 3 ,alin.1, din Codul penal, sfidarea organelor judiciare . Pedeapsa prevazuta este inchisoare de la 3 luni la un an,sau amenda .
Sa nu fie cazul...
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
In functie de comportamentul dvs,puteti fi sanctionat pentru ultraj.
Puteti risca chiar o arestare pe loc asa ca nu va sfatuiesc.....
Nu il mai speriati pe om nu se va ajunge la arest preventiv pentru o injuratura dar nu va sfatuiesc sa faceti acest lucru deoarece in sala de judecata troneaza solemnitatea si trebuie respectati chiar si acele persoane care poate nu merita acest lucru.