Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CAEN din nou
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CAEN din nou

Buna ziua! Lamuriti-ma si pe mine va rog cum e cu noul cod CAEN...mai precis daca imi puteti spune ce a devenit vechiul 5248 si 1598.
Multumesc anticipat!
Daca iti trebuie pentru recodificare iti va folosi siteul [ link extern ] :
Pana la 1 Martie 2009 recodificarea nu e gratuita? Se achita o suma de cei care cer extras de registru sau asa ceva...
N-am inteles bine: ca e gratis recodificarea?
HG 322/2008

Art. 5. - Oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunal va efectua actualizarea şi va elibera solicitanţilor un nou certificat de înregistrare. La cererea comercianţilor, se va elibera şi un extras de registru cuprinzând obiectul de activitate actualizat conform CAEN Rev. 2, cu specificarea domeniului principal şi a activităţii, operaţiune ce se taxează potrivit prevederilor art. 1 din Hotărârea Guvernului nr. 913/2004 privind aprobarea taxelor şi tarifelor pentru operaţiunile efectuate de oficiile registrului comerţului de pe lângă tribunale, cu modificările şi completările ulterioare.

Recodificarea e gratis.
Extrasul costa 30 lei.