Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general COR economist-contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

COR economist-contabil

Buna ziua. Am si eu o intrebare in legatura cu COR-ul. Sunt absolventa ASE, facultatea Contabilitate si Informatica de Gestiune si de curand m-am angajat pe postul de contabil. insa nu gasesc in cor nici un cod potrivit specializrii de economist-contabil. ma poate ajuta cineva? multumesc anticipat.
Buna ziua. Am mai raspuns la acesta intrebare. nu exista COR exact pe acesta meserie, si eu sunt in aceiasi situatie, cel mai potrivit ar fi:

Economist in industrie - Cod COR: 244101
Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

Grupa de baza: 2441 - Economisti (exclusiv specialisti statisticieni si cei din sistemul financiar-bancar)
Economistii activeaza pe pietele nationale de bunuri, servicii si forta de munca si rezolva probleme economice vizand productia, costurile acesteia, activitatea umana si mediul social si pun la dispozitia factorilor de decizie consultatii in acest sens.

multumesc frumos.
Cu multa placere. Acesta mi se pare singurul cor, care acopera o arie mai larga de operatiuni contabile, acum sincer depinde ce anume face din contabilitate, ca mai sunt si alte cor-uri, care sa spunem ca ar fi portivite...........
ce fac...hhmmm...pai tin cam toata contab de la a la z.
Ok. Atunic merge asta 2441, si atentie mare la fisa postului, faceti una cat mai detaliata. in care sa se cuprinda tot ceea ce faceti.