Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

indemnizatie crestere copil

Buna ziua.
Ma intereseaza daca, pentru obtinerea indemnizatiei crestere copil, se ia in considerare si conventia civila?
Multumesc frumos.
sigur ca se ia, orice fel de venit impozabil se ia in consideratie
Multumesc frumos.
Si ce ne facem cu incompetenta din sistem? Inainte de toate eu trebuie sa depun dosarul la Primaria de care apartin. Le-am spus ca pentru primele 4 luni am conventie civila, iar pentru restul lunilor am contract de munca. Mi-au spus ca imi resping dosarul pentru ca prin conventie nu am achitate si asigurari de sanatate. Le-am prezentat:
"
VENITURILE CARE SE IAU IN CALCUL IN VEDEREA STABILIRII INDEMNIZATIEI:
1) In cazul salariatilor veniturile care se iau in calcul la completarea adeverintei sunt:

- venituri din salarii
- concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate
- concedii medicale si indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii,
- concedii medicale si indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale,
- concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate,
- concedii medicale si indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav,
- concedii medicale si indemnizatii de risc maternal,
- indemnizatia in perioada de intrerupere temporara a activitatii, din initiativa angajatorului, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii,
- venituri profesionale pe baza unor contracte de munca in strainatate (Formular E 405, insotit de dovada eliberata de angajator cu venitul profesional realizat in ultimele 12 luni din ultimul an anterior datei nasterii copilului)

2) In cazul activitatilor independente veniturile se dovedesc cu adeverinte de la autoritatile competente:

- venituri din activitati independente (DGFP- Administratia Financiara)
- venituri realizate de asociatii unici (DGFP- Administratia Financiara)
- venituri din activitati agricole (DGFP- Administratia Financiara)
- indemnizatia de somaj (AJPS Constanta)
- indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pna la vrsta de 2/3 ani (AJPS Constanta)
- indemnizatia lunara pentru cresterea copilului cu handicap cu vrsta cuprinsa intre 3 si 7 ani (AJPS Constanta)
- pensia de invaliditate (CJP Constanta)

3) In situatia in care stagiul de cotizare (cele 12 luni necesare) este realizat la mai multi angajatori este necesar sa prezentati adeverinte cu venituri profesionale supuse impozitului pe venit de la fiecare angajator."

Vorbesc cu peretii
nicolae_dana a scris:

sigur ca se ia, orice fel de venit impozabil se ia in consideratie

Eu cotizez la CAS de mai bine de un an si jumatate ca urmare a incetarii activitatii;am stat acasa cu fetita care a avut probleme de sanatate;acum astept al doilea copil si vreau sa stiu unde va trebui sa merg pentru a beneficia de indemnizatia minima de 600lei,pentru care eu cotizez
@emilia2005
Nu are nici o importanta ca, cotizati sau nu la CAS.
Important este daca obtineti venituri impozabile (impozabil - in sensul impozitului pe venit)