Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZIT PE PROFIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZIT PE PROFIT

impozitul pe profit se determina si inregistreaza in contabilitate (691=441// 121=691) la fiecare termen de plata al impozitului , respectiv trimestrial .
La 31.07.2010 soldul contului 441 ar trebui sa fie 0 in cazul in care ati virat impozitul aferent trimestrului II , cu scadenta la 25.07.2010
Modul de calcul este :
Profit contabil = venituri - cheltuieli
Profit fiscal = Profit contabil -venituri neimpozabile +chelt. nedeductibile
Impozit pe profit = 16% x profit fiscal
Daca firma nu este infiintata in 2010, se compara impozitul pe profit cu impozitul minim de la art 18 cf , se inregistreaza in contabilitate si se vireaza suma cea mai mare .

La formula:
Profit contabil = venituri - cheltuieli

La cheltuieli scad toate cheltuielile (deductibile+nedeductibile) sau numai cele nedeductibile?
determinarea profitului contabil=venituri totale-cheltuieli totale

determinarea profitului fiscal se face extracontabil si se determina ca diferenta intre venituri si cheltuieli la care se aduna chelt. nedeductibile