avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZIT PE PROFIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZIT PE PROFIT

impozitul pe profit se determina si inregistreaza in contabilitate (691=441// 121=691) la fiecare termen de plata al impozitului , respectiv trimestrial .
La 31.07.2010 soldul contului 441 ar trebui sa fie 0 in cazul in care ati virat impozitul aferent trimestrului II , cu scadenta la 25.07.2010
Modul de calcul este :
Profit contabil = venituri - cheltuieli
Profit fiscal = Profit contabil -venituri neimpozabile +chelt. nedeductibile
Impozit pe profit = 16% x profit fiscal
Daca firma nu este infiintata in 2010, se compara impozitul pe profit cu impozitul minim de la art 18 cf , se inregistreaza in contabilitate si se vireaza suma cea mai mare .


La formula:
Profit contabil = venituri - cheltuieli

La cheltuieli scad toate cheltuielile (deductibile+nedeductibile) sau numai cele nedeductibile?
Cel mai recent răspuns: ContSters167247 , utilizator 13:35, 14 Octombrie 2010
determinarea profitului contabil=venituri totale-cheltuieli totale

determinarea profitului fiscal se face extracontabil si se determina ca diferenta intre venituri si cheltuieli la care se aduna chelt. nedeductibile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit profit gabi.b gabi.b Cum calculez impozitul pe profit la trim. III 2010? In trim I si II societatea a fost pe pierdere si am platit impozitul minim de 1625 lei/trim. La trim III ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit platit in plus aura.radulescu aura.radulescu Bună ziua! Sunt începător pe forum.Pentru eventualele greșeli, îmi cer scuze aniticipat. Am o problemă la firmă.În trim. 4 al anului 2007 am avut ... (vezi toată discuția)
Cum se completeaza 101 vioviod vioviod Sunt la inceput de drum si indraznesc sa va cer ajutorul in completarea declaratiei 101. Trim. I Venituri: 2840.11 cheltuieli: 2766.44 profit brut: ... (vezi toată discuția)