Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Programatori scutiti de impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Programatori scutiti de impozit

Am terminat facultatea de Automatica si Calculatoare, specializarea calculatoare si lucrez in domeniu inainte de a termina facultatea.
Firma la care lucrez dupa ce am terminat facultatea (1 an) nu a inaintat dosar pentru scutirea de impozit, si prin urmare mi se iau acei 16%. Cum pot face ca statul sa imi returneze acei 16%? Ar trebui sa se ocupe firma sau eu personal?
Si vreau sa va intreb daca legea mai este in vigoare?
Multumesc frumos

PS: Daca se poate care e nr llegii, ca ulterior mi s-a spus ca firma la care lucrez Comodo nu intruneste conditiile impuse de lege, tinand cont care e o firma care are peste 100 de angajati.
keops_mic, utilizator
Odata platite, contributiile nu cred ca se returneaza. Scutirea va intra in vigoare la data aprobarii dosarului, deci dupa data depunerii acestuia de catre firma la care lucrezi.
Va incadrati la ceea ce scrie mai jos?
TITLUL III-impozitul pe venit,Capitolul III-Venitul din salarii: art.55, al.(4), lit. l Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
l) veniturile din salarii, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator; incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei
, al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei si al ministrului finantelor publice"

Daca firma pt. care lucrati nu face prin activitatea defasurata creare de programe noi pt. calcuator, deci efectiv sa rezulte un soft nou care mai pe urma sa se vanda pe baza de licenta, ci face activitati de software de alt gen nu cred ca se aplica scutirea.
Andreea Voicila, Contabil
Aveti aici :
www.avocatnet.ro/content/for...
o discutie pe acelasi subiect