avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modificarea suprafetei inscrise in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modificarea suprafetei inscrise in CF

este vb despre un teren detinut de mama mea intravilan, rural.terenul are 10 ari dar dintr o greseala a ing topo (a fost beat), au fost intabulate doar 6 ari ,iar restul pana la 10 ari le a luat si masurat din terenul bunicii , care e vizavi.Mama nu a avut habar cum e cu masuratorile.S a facut intabularea, si abia recent am vazut ca de fapt, in gradina casei, au ramas cele 4 ari neintabulate.Terenul de 10 ari a apartinut unui unchi al bunicii(mama e singura fiica a ei), acest unchi a murit fara sa fie casatorit sau sa aiba copii.cele 4 ari le a detinut bunica apoi mama la randu i de peste 40 de ani,daca nu mai mult.Practic nu a fost un alt posesor de la moartea acelui proprietar(1950), decat familia mea.Acuma problema e cum ar putea mama sa intabuleze acele 4 ari din gradina.si inca ceva:a existat o nepoata de frate,a acelui proprietar care apare pe CF, in afara de bunica mea, dar care a murit si ea si sotul ei fara sa aiba urmasi.tot ce au avut ei au lasat donatie la un frate al sotului ei.Acesta ar putea avea pretentii asupra celor 4 ari, considerandu se si ei urmasi ai unchiului meu ??Cum as putea sa ies din acesta problema si ce sorti de izbanda am? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 18:22, 19 Octombrie 2010
Initial va revine dreptul sa clarificati statutul parcelei de 4 ari pentru care precizati ca exista proprietar in CF
Ulterior reluati procedura de intabulare
Dvs. chiar credeti ca se va mai stradui cineva sa va raspunda tinand cont de titlul pe care l-ati pus topicului!? X-(

Luati-va avocat!

Si totodata va atrag atentia ca este contrar regulamentului sa deschideti mai multe topicuri cu aceeasi problema.

va puteti rezolva problema daca va veti angaja un avocat.
van_allen78 a scris:

este vb despre un teren detinut de mama mea intravilan, rural.terenul are 10 ari dar dintr o greseala a ing topo (a fost beat), au fost intabulate doar 6 ari ,iar restul pana la 10 ari le a luat si masurat din terenul bunicii , care e vizavi.Mama nu a avut habar cum e cu masuratorile.S a facut intabularea, si abia recent am vazut ca de fapt, in gradina casei, au ramas cele 4 ari neintabulate.Terenul de 10 ari a apartinut unui unchi al bunicii(mama e singura fiica a ei), acest unchi a murit fara sa fie casatorit sau sa aiba copii.cele 4 ari le a detinut bunica apoi mama la randu i de peste 40 de ani,daca nu mai mult.Practic nu a fost un alt posesor de la moartea acelui proprietar(1950), decat familia mea.Acuma problema e cum ar putea mama sa intabuleze acele 4 ari din gradina.si inca ceva:a existat o nepoata de frate,a acelui proprietar care apare pe CF, in afara de bunica mea, dar care a murit si ea si sotul ei fara sa aiba urmasi.tot ce au avut ei au lasat donatie la un frate al sotului ei.Acesta ar putea avea pretentii asupra celor 4 ari, considerandu se si ei urmasi ai unchiului meu ??Cum as putea sa ies din acesta problema si ce sorti de izbanda am? Va multumesc.


constat ca in neam, nu sunteti prolifici:(
altfel..pare complicat..

Achiesez la ceea ce a postat romascanu! Ce altfel de comentarii se pot face?

Alte discuții în legătură

Situatie fara iesire? mia26maria mia26maria detin un teren intravilan de 10 ari dat cu legea 18, in 1991.Acum 3 ani l am intabulat, insa cel care a facut masuratorile, a trecut terenul doar jumatate din ... (vezi toată discuția)
Teren intravilan-proprietar fara urmasi van_allen78 van_allen78 este vorba de un teren de 500 mp, care a apartinut unui unchi de strabunic care nu a avut urmasi.acesta ,pe nume P..V., a avut 2 frati-pe strabunicul meu si ... (vezi toată discuția)
Ordinul prefectului mia26maria mia26maria Ca sa obtin intabularea unui teren de 5 ari detinut de 20 de ani de familie, as putea cere ordinul prefectului in locul uzucapiunii ? Mentionez ca platim ... (vezi toată discuția)